Ознака: ерупција

Еруптираше вулкан на исландскиот полуостров Рејкјанес

Вулкан на полуостровот Рејкјанес на Исланд еруптираше по четврти пат од декември, исфрлајќи големи количини лава во воздухот, што предизвика евакуација на локалните жители...

Ерупција на вулканот Етна, поради пепел прекинати летовите од Катанија

Најактивниот вулкан во Европа, Етна еруптираше денеска и исфрли пепел врз Катанија, најголемиот град во источна Сицилија, што предизвика прекин на летовите на аеродромот...

Вулкан на Камчатка исфрли облак од пепел во височина од 10...

Вулканот Безимијани на рускиот полуостров Камчатка исфрли облак пепел висок околу 10 километри. Руските геолози објавија и фотографии од лава и испарувања кои излегуваат од...

Еруптира Мауна Лоа, најактивниот вулкан на светот

Американската геолошка служба денеска соопшти дека синоќа се активирал најактивниот вулкан во светот, Мауна Лоа на Хаваи. Ерупцијата на вулканот Мауна Лоа почна синоќа во...

Река лава и пепел исфрлени во ерупцијата на Етна

Италијанскиот вулкан Етна, највисокиот и најактивниот вулкан во Европа, синоќа еруптираше на спектакуларен начин, осветлувајќи го небото во ноќта со светло-црвена растопена лава. Ерупцијата, со...

Лошото време ја отежнува потрагатa по ерупцијата на вулканот Семеру

Спасувачките тимови се мачат со лошите временски услови во областа Самбервулух, додека се обидуваат да ги извлечат жртвите од урнатините, откако вулканот Семеру во...

Вулкан на Исланд еруптира веќе шест месеци

Денеска се навршуваат шест месеци од ерупцијата на вулканот што ги фасцинира набљудувачите во близина на главниот град на Исланд, Рејкјавик, јавуваат локалните медиуми. Првата...

Ерупција на вулкан во Гватемала, властите го запреа сообраќајот

Поради ерупцијата на вулканот Пакаја во Гватемала, властите денеска го затворија аеродромот, а авионите прекриени со пепел беа паркирани на терминалите. Вулканот, кој се наоѓа...

Спектакуларна ерупција на Етна

Вулканот Етна, висок 3.324 метри, е еден од најактивните во светот. Вулканот повторно беше активен завчера, а поради исфрленото количество на чад и пепел,...

Избувна најактивниот вулкан во Индонезија

Најактивниот вулкан во Индонезија, Мерапи на островот Јава, повторно почна да испушта облаци со врела пареа и топла лава кои се спуштаа низ падината...