Ознака: ерупција

Ерупција на вулкан на островот Јава

Вулканот Мерапи на индонезискиот остров Јава еруптираше утрово. Над градот Столо се надвија чад и пепел висок, поради што е затворен аеродромот на овој густо...

Вулканот Таал ги стресе Филипините

Ерупцијата на вулканот Таал во близина на Манила исфрли лава, а местата во непосредна близина ги покри со пепел. Аеродромот во главниот град на...

Попокатепетл еруптираше исфрлајќи пепел и камења

Вулканот во Мексико еруптираше и исфрли камења кои одлетале на оддалеченост од 1,6 километри, соопшти мексиканската Национална служба за цивилна одбрана. По ерупцијата, над вулканот...

Ја избегнаа ерупцијата, па се вратија да ги спасат другите

Семејството Хопкинс од Австралија било доволно среќно да ја избегне вулканската ерупција на Белиот Остров на Нов Зеланд за само неколку минути. На бродот...

„Ерупцијата на вулканот во Нов Зеланд беше како сцена од Чернобил“

Полицијата вели дека нема преживеани на островот и дека се можни нови жртви меѓу хоспитализираните лица со тешки изгореници Бројот на жртви во ерупцијата на...

Бегство од новозеландскиот „Чернобил“ низ пламен и пепел

Туристите трчаа кон морето за да се спасат и да ја измијат пепелта од нивните тела, соблекувајќи ја облеката зафатена од огнот, по големата...

Најмалку пет жртви во ерупција на вулкан во Нов Зеланд

На островот повеќе нема знаци на живот, според полицијата на Нов Зеланд Најмалку пет лица настрадаа, а повеќе други се водат како исчезнати по ерупција...

Ардерн: Размерите на трагедијава се катастрофални

Премиерката на Нов Зеланд, Џакинда Ардерн истакна дека има прашања кои мора да бидат поставени и одговорени по ерупцијата на вулканот на Белиот Остров,...

Се стравува од најлошото по ерупцијата на вулканот на Нов Зеланд

Единаесет државјани на Австралија се водат како исчезнати, додека 13 се хоспитализирани по ерупцијата на вулканот на Нов Зеланд, изјави австралискиот премиер, Скот Морисон. Се...

Ерупција на вулкан на новозеландскиот Бел остров

Едно лице загина, а 20-на се повредени во ерупција на вулкан на новозеландскиот Бел остров (White Island), популарна туристичка дестинација каде се верува дека...