Ознака: ентони фаучи

Фаучи ја прими вакцината против ковид-19

Водечкиот американски експерт за инфективни заболувања, д-р Ентони Фаучи, ја прими првата доза од најновата вакцина против ковид-19. Фаучи ја прими вакцината заедно со...

Фаучи: Луѓето кои ќе се вакцинираат не треба да престанат да...

Ентони Фаучи, водечкиот американски владин експерт за заразни болести, ги предупреди Американците откако фармацевтската компанија „Модерна“ објави дека нивната вакцина има ефикасност од дури 95...

Фаучи: Првите дози од вакцината ќе бидат достапни во декември или...

Ако сè оди добро, првите дози на безбедна и ефикасна вакцина против коронавирус најверојатно ќе бидат достапни кон крајот на декември или почетокот на...

Фаучи го демантира Трамп

Водечкиот американски епидемиолог Ентони Фаучи го демантира тврдењето на претседателот Доналд Трамп дека коронавирусот е смртоносен исто колку и грипот. Тој потсети дека симптомите на...

Фаучи очекува дека светот би можел да се врати во нормала...

Во Италија расте бројот на заразени со ковид-19, па во последните 24 часа откриени се 1.670 нови случаи на инфекција, 250 повеќе од претходниот...

Фаучи: Вакцината против коронавирус нема во целост да биде ефикасна

Главниот американски епидемиолог Ентони Фаучи оцени дека вакцината против коронавирус нема да биде целосно ефикасна. Како што пренесува „Скајњуз“, тој на онлајн семинар во Универзитетот...

Главниот епидемиолог на САД добил смртни закани

Водечкиот епидемиолог од САД, доктор Ентони Фаучи, рече дека добил смртни закани поради неговата работа во врска со пандемијата на коронавирус. Станува збор за закани,...

Фаучи очекува дека вакцината ќе биде достапна до крајот на годинава

Фармацевтската индустрија најверојатно ќе произведе десетици милиони вакцини против коронавирус на почетокот на следната година, а милијарди дози може да бидат достапни до крајот...

Фаучи: Вакцината против ковид-19 би можела да биде достапна во октомври

Директорот на Националниот институт за алергии и инфективни болести на САД, Ентони Фаучи, вели дека вакцината против коронавирусот би можела да биде достапна во...

Фаучи: Вакцината против ковид-19 во САД би требало да биде достапна...

Водечкиот американски стручњак за заразни болести, Ентони Фаучи изјави дека следната година ќе може да почне да се размислува за враќање на вистинската нормалност. Фаучи...