Ознака: ентони фаучи

Фаучи се надева дека политизацијата на ковид-19 е минато

Ентони Фаучи, главниот советник за здравство на претседателот на САД, изјави во интервју за „Политико“ дека планира да даде оставка до крајот на актуелниот...

Фаучи: Омикронот може да ги преполни болниците, иако се покажува дека...

Главниот специјалист за инфективни болести на САД, Ентони Фаучи предупреди дека се уште постои опасност од зголемување на хоспитализирањата иако првичните податоци покажуваат дека...

Прерано е да се размислува за четврта доза вакцина, вели Ентони...

Водечкиот американски имунолог и главен медицински советник во Белата куќа, Ентони Фаучи, рече дека е „премногу рано“ да се размислува за четврта доза на...

Брзото ширење не го прави омикрон поопасен од делта-сојот, според првичните...

Иако има брзо ширење на омикрон, првите индикации покажуваат дека тој е помалку опасен од делта-сојот, изјави главниот советник на американскиот претседател за пандемијата,...

Фаучи ја истакна можноста за прилагодување на вакцините кон омикрон

Со ширењето на омикрон-видот низ повеќе светски држави, американскиот епидемиолог Ентони Фаучи порача дека САД се подготуваат за измени на вакцините против ковид-19, со...

Фаучи се надева дека вакцините против ковид-19 ќе бидат трајно одобрени

Главниот експерт за заразни болести на американската влада, Ентони Фаучи, изрази надеж дека до крајот на овој месец Американската администрација за храна и лекови...

Фаучи: Најверојатно ќе биде потребна трета доза од вакцината

Водечкиот американски експерт за инфективни болести, Ентони Фаучи, процени дека на вакцинираните Американци чиј имунолошки систем е загрозен, може да им треба дополнителна, трета,...

Фаучи: Делта-сојот е виновен за новите бројки на заразени во Америка

Ентони Фаучи, водечкииот американски експерт за заразни болести, изјави дека делта-сојот на коронавирусот е виновен за повеќе од 80 проценти од новите случаи во...

Фаучи ја повика Кина да објави податоци за деветмина вработени во...

Водечкиот американски епидемиолог Ентони Фаучи ја повика Кина да објави медицински податоци за деветмина вработени во лабораторијата во Вухан, бидејќи тие можат да укажат...

Фаучи: Американците наесен да примат уште по една доза од вакцината

Водечкиот американски епидемиолог, Ентони Фаучи, денеска изјави дека најверојатно до крајот на оваа година ќе биде потребна уште една доза од вакцините против коронавирус...