Ознака: економски мерки

Стартува ослободувањето од персоналец и данок на добивка за погодените фирми

Даночните обврзници кои остваруваат доход од самостојна дејност и обврзниците на данокот на добивка можат да бидат ослободени од плаќање аконтации, со цел задржување...

Американската економија ќе добие помош од два трилиона долари

Американските законодавци постигнаа согласност за пакет за спасување на економијата вреден два трилиона американски долари, соопшти Белата куќа. Економските мерки ќе овозможат директни плаќања на...

Милошоски апелира до власта да ги прифати мерките на ВМРО-ДПМНЕ

Сметаме дека ситуацијата е алармантна и дека владата не треба да чека да се случат отпуштања и крахирања на фирми, а потоа да реагира,...

Владата го усвои пакетот економски мерки за справување со последиците од...

На денешната седница е усвоена и Одлука за определување на највисоките цени на одделни производи во трговијата на големо и трговијата на мало на:...