Ознака: економски мерки

Пекарите немаат легитимитет за нови олеснувања, револтот ќе биде врз нив...

Најавата за замрзнување на цената на лебот на 33 денари отвори жестока расправија со закани помеѓу пекарско-мелничарската индустрија и Владата, доведувајќи го во прашање...

Македонската економија ќе се раздвижува со увоз на работници од странство,...

Македонската економија ќе се раздвижува со увоз на работници од странство. Пазарот ќе се либерализира, но дали целосно или таргетирано, сѐ уште е отворена...

Институциите и општините заштедиле струја во септември, Локална самоуправа и Арачиново...

Владата, судовите, Собранието, претседателот на државата, ЕСМ и МЕПСО во септември годинава вкупно заштедиле 20 отсто струја во однос на истиот месец лани. Според анализата...

Листата на производи со ограничена маржа ќе се прошири, најави Хоџа

Економскиот тим на Владата е во постојан контакт со сите засегнати страни и во тој контекст, како што и претходно беше најавено, ќе има...

Ограничените маржи на основните прехранбени производи ќе останат до крајот на...

На предлог на Министерството за економија, Владата на денешната седница донесе одлука да се продолжи рокот на траење на мерката за ограничување на маржата...

Битиќи најави список со компаниите што направија вештачки скок на цените

Откако инспекциските служби ќе утврдат дали порастот на цените е реален, Владата ќе ги објави сите компании што направиле вештачки скок на цените, најави...

Битиќи: Неморално е што одредени компании ги зголемија цените, набрзо ќе...

Компаниите кои ги зголемија цените изминативе денови ќе се соочат со соодветен одговор од државните институции, бидејќи нивното однесување во изминати три дена е...

Во потрага по излез од економско-финансиската криза: Палета ефикасни мерки на...

Факт е дека македонската економија е мала, фрагилна и увозно зависна. Точна е и констатацијата дека секое од глобалните нарушувања, како на пазарот на...

Ковачевски: Ги насочуваме парите онаму каде е најпотребно

Ги насочуваме парите онаму каде е најпотребно - за финансиска поддршка на граѓаните и компаниите. Единствен приоритет во моментов е да го заштитиме стандардот...

Владата најавува нов пакет економски мерки

Владата континуирано ја следи состојбата и презема конкретни мерки за да се зачува стандардот на граѓаните кои во текот на наредните неколку дена ќе...