Ознака: економски мерки

Најавени засилени контроли во случај на драстични поскапувања по укинување на...

Мерката за гарантирана цена на дел од прехранбените производи, како лебот, млекото, јогуртот, тестенините,..., дел од месните производи, како и на безалкохолните пијалаци и...

Нема да се продолжува мерката за гарантирани цени, се чека законот...

Министерството за економија нема да ја продолжи мерката за гарантирани цени која завршува на крајот на месецов, туку, како што најави ресорниот министер Крешник...

И безалкохолните пијалаци со „гарантирана цена“, апел до трговците да ги...

„Гарантираната цена“ која веќе се применува кај повеќе од 50 производи од пекарската, млечната и месната индустрија, од денеска ќе важи и за безалкохолните...

Цените од 1 август ќе бидат референтни за поевтинувањето на прехранбените...

Цените од 1 август ќе се земат како референтни за најавеното поевтинување на повеќе од 50 основни прехранбени производи во земјава, рече денеска премиерот...

Ковачевски: Ги следиме цените, ќе има мерки, никој не може да...

Сигурно ќе следуваат нови мерки, не може никој во време на криза да печали на грбот на граѓаните, рече денеска премиеррот Димитар Ковачевски, одговорајќи...

Kризата нема да биде на грб на граѓаните, ќе бидат објавени...

Министерот за економија, Крешник Бектеши, откако пазареше со премиерот Димитар Ковачевски, констатираше дека мерките со кои се намалуваат цените се почитуваат. Бектеши најави дека...

Млекото и тестенините од денеска по поевтини цени, можни интервенции и...

Во маркетите од денеска треба да се продаваат тестенини со намалени цени за 15 проценти, а дел од млечните производи за 10 проценти. Министерството...

Цените сигурно ќе бидат намалени, земјоделците и компаниите нема да бидат...

Министерот за економија Крешник Бектеши е сигурен дека од утре цените на тестенините и млечните производи во малопродажбата ќе бидат намалени согласно владината одлука,...

Млечната индустрија да не ги притиска кооперантите за намалување на цената...

Министерот за економија Крешник Бектеши денеска рече дека очекува сите компании опфатени со замрзнувањето на цените на тестенините и млечните производи да ја почитуваат...

Компаниите не се оштетени со замрзнувањето на цената на лебот, прехранбениот...

Одлуката што денеска ја донесе Владата со која се укинува субвенционираната цена на електричната енергија за компаниите од прехранбениот сектор, откако најголемиот дел не...