Ознака: економски мерки

Бектеши: Предложено замрзнувањето на цените да продолжи до крајот на февруари

Министерот за економија Крешник Бектеши на својот фејсбук-профил информираше дека е доставен предлог до Владата, мерката за замрзнување цените на основните прехранбени производи да...

Јавните претпријатија ќе ги бришат каматите на долговите на граѓаните

Нов пакет економски мерки Согласно петтиот пакет економски мерки, Јавните претпријатија на државо ниво ќе ги избришат каматите на долговите на граѓаните. Ова го наведе...

Усвоен четвртиот пакет економски мерки

Владата на вчерашната редовна седница, ја разгледа Информацијата за четвртиот сет економски мерки за ревитализирање на економијата во услови на ковид-19, и го усвои...

Битиќи: Сѐ уште траат консултациите за содржината на четвртиот сет мерки

Сѐ уште е во процес на консултации како ќе изгледа и што ќе содржи четвриот сет економски мерки за помош на граѓаните погодени од...

Антикорупциска отвори предмет за првиот сет економски мерки

Државната комисија за спречување корупција отвори предмет за првиот сет економски мерки. Со тоа, антикорупциска ќе ги проверува фирмите што добиле средства, но и...

Избори да, но во пакет со силни здравствени и економски мерки

Пресвртна точка по драстичното олабавување на рестриктивните мерки Два аспектa на корона-кризата во контекст со претстојните вонредни парламентарни избори се во фокусот на вниманието на...

Заев: Трет пакет економски мерки од 355 милиони евра

Да се помогне секому кому му е потребна помош, динамичен раст и градење нова развојна македонска економија базирана на иновативни решенија. Тоа беа принципите...

СДСМ: Пакетот економски мерки е позитивно оценет од ММФ

Со цел за поефикасно справување со последиците врз економијата предизвикани од глобалната пандемија од коронавирусот се реализира големиот пакет првични економски мерки вредни 200...

Прераспределени 6,5 милијарди денари од буџетот за економски мерки

Владата на денешната седница ја донесе одлуката за прераспределба на средства меѓу буџетските корисници на централната власт и меѓу фондовите во согласност со која...

Економски мерки без мерки

Разбирањето на солидарноста значи во засегнатите сектори и фирми сите да придонесат за поднесување на товарот на економската криза, и тоа работници - работодавци...