Ознака: Европско првенство

Шведска влегува во одбрана на титулата со девет победи во низа

Во првото коло на втората групна фаза веднаш следува дерби на непоразените, Словенија, која ја прослави својата 30-та победа на европските првенства, игра со...

Македонските ракометари со победа ги завршија настапите на Европското првенство

Македонската ракометна репрезентација со победа го заврши настапот на 16. Европско првенство. „Црвено-жолтите“ вечерва во Берлин ја победија Швајцарија со 29:27. Македонците од средината на...

Пет репрезентации во вториот круг на ЕП во ракомет, историски бод...

Репрезентацијата на Словенија од групата Д, Шведска и Холандија од групата Е, како и Данска и Португалија од групата Ф обезбедија по воведните две...

Македонските ракометари поразени од Франција на отворањето на Европското првенство

Македонската машка ракометна репрезентација загуби вечерва во Дизелдорф од Франција со 39:29 на отворањето на 16. Европско првенство чиј домаќин до 28 јануари ќе...

Македонските ракометари почнаа со тренинзи во Германија

Машката ракометна сениорска репрезентација на Македонија вчера пристигна во Германија, каде што утре (18 часот) ќе го започне своето осмо учество на европските првенства...

Македонските ракометари пристигнаа во Германија

Македонската ракометна репрезентација денес пристигнаа во Германија каде ќе го има своето осмо учество на Европско првенство. Селекторот Кирил Лазаров претстојниот шампионат го гледа како...

Лазов освои прв бал за велемајстор

Искрено, не очекував дека тука ќе освојам прв велемајсторски бал, очекував само да одиграм добри партии, да сум во плус со рејтингот и да...

Во полуфиналето се сите четири победници во групната фаза

Денеска во Рим ќе се сретнат Полска и Словенија, кои третпат во низа играат меѓу себе во полуфинале на ЕП, а втората двојка е...

Миленкоски: Mожеме да се бориме за настап и на следното ЕП

Македонија го освои 16-то место на 33. Европско првенство, што е и најголем успех во историјата на македонската репрезентативна одбојка во нејзиното трето учество...

Трајковски: Знаеме против кого играме и доволно сме мотивирани

ФУДБАЛ - КВАЛИФИКАЦИИ ЗА ЕП 2024 Македонија ги продолжува квалификациите за пласман на Европското првенство в година во Германија, со мечот утре (20.45 ч.) во...