Ознака: Европско првенство

Македонија ќе има шестмина таеквондисти на јуниорското ЕП

Ова е една нова генерација што дава надеж за иднината во овој спорт, оти во неа има квалитет, но тоа ќе биде недоволно за...

Титулата за Русинот Алексеј Сарана

Петте македонски шахисти освоија вкупно 19 поени од можни 55 (34,5 отсто), а најдобар пласман оствари Антон Златков, 348-от, со 4,5 поени ШАХ – ЗАВРШИ...

Сарана и Шевченко на чекор до целта

Македонските шахисти освоија три поени од можни пет, досега најмногу во едно коло ШАХ – 23. ЕВРОПСКО ПРВЕНСТВО Mакедонските шахисти освоија три поени од можни пет,...

Цел поен за Николовски, половина за Велески

Русинот Алексеј Сарана го симна од врвот водечкиот Украинец Антон Коробов, и со 7,5 поени го презеде водството по деветтото коло ШАХ – 23. ЕВРОПСКО...

Прво реми за Николовски

По шестото коло во водство се Украинецот Антон Коробов и Гркот Стаматис Коуркоулос и двајцата со по 5,5 поени ШАХ – 23. ЕВРОПСКО ПРВЕНСТВО Македонските шахисти...

Коробов изби сам на врвот

Од македонските претставници само Табаковски освои половина поен во петтото коло, додека другите ги загубија своите партии ШАХ – 23. ЕВРОПСКО ПРВЕНСТВО Едно реми и четири...

Прва победа на Табаковски

Другите четворица македонски претставници доживеаја порази во четвртото коло од повисокорангирани шахисти ШАХ – 23. ЕВРОПСКО ПРВЕНСТВО Дино Табаковски (1.692, рангиран 477.) е единствениот македонски шахист...

Златков врза два поена

Прва победа забележа искусниот Роберт Велески, додека половина поен освои Стојан Велкоски ШАХ – 23. ЕВРОПСКО ПРВЕНСТВО Македонскиот шахист Антон Златков (2.174 рејтинг-поени, рангиран 360-ти на...

Златков останува во трка за врвот

ШАХ - МЛАДИНСКО ЕВРОПСКО ПРВЕНСТВО Вкупно 3,5 поени од 11 можни освоија македонските претставници во седмото коло од предвидените девет на Европското првенство (ЕП) во...

Савевски: Потребно е да изградиме систем на работа, а потоа да...

Мораме да го смениме начинот на работа, да ги натераме девојките да веруваат во себе дека се способни за успех, ако сакаме да напредуваме....