Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25400)

Животни

Прв хотел во Тунис за домашни миленици Иако хотелите за домашни миленици не се иновација во светот, Рахма Хадад беше првата што отвори место во...

„Метаморфоза“ – бодиарт-изложба на Бојан Ковски

Со изложбата „Метаморфоза“ на уметникот Бојан Ковски во МКЦ се одбележуваат пет години од почетокот на неговото творештво во бодиарт-уметноста. Целта на изложбата е да...

Адел ќе заработува по 2 милиона долари за настап во...

Адел (33) ќе заработи во просек повеќе од 2 милиона долари од настап во рамките на претстојната серија концерти во Лас Вегас, со наслов...

Бискуп на Сицилија изјави дека Дедо Мраз не постои!

Откако бискупот Антониот Стаљано ги вознемирил младите верници на неодамнешната миса, говорејќи дека Дедо Мраз не постои, дон Алесандро Паолино од епархијата Ното им...

Звонко Спасовски од обични лејки прави уметнички дела

Уникатна изложба „Тиквешка магија“ во Музеј-галеријата во Кавадарци Во Музеј-галеријата во Кавадарци во тек е изложбата на декоративни лејки и ламби од лејки на кавадарчанецот...

Музеите треба да го олеснат пристапот за лицата со попречености

Музеите и културните институции како носители на должности во граѓанското општество треба да го олеснат пристапот за лицата со попречености и да се приспособат,...

Изложба на Александра  Димитрова во Виница

  „Нова димензија во создавање 1“ е изложба на уметницата Александра Димитрова, која ќе биде отворена денеска, во 12 часот, во домот на културата „Тошо...

Седум дела на Ивана Мојсовска изложени во галеријата „Остен“

Во галеријата „Остен“ е отворена четвртата самостојна изложба на уметницата Ивана Мојсовска. „Филинг кјут, мајт делит лејтр“ е проект што вклучува седум слики изработени...

Ноевата арка со 151.000 експонати – одговор на климатските промени

Светот е сцена Музејот „Бојманс ван Беунинген“ во Ротердам е првиот музеј што е целосно отворен за јавноста и истовремено ги изложува сите свои уметнички...

Извозна ангажираност со тежишна регионална ориентираност

Пазарите во соседството може да бидат клучни за нашиот извоз и ние мора да се потрудиме што е можно подобро и со повеќе производи...