Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25374)

Чистата енергија победува во економската трка

Долги години, експертите од институтот „Карпести планини“ (РМИ) тврдеа дека транзицијата кон чиста енергија ќе чини помалку и ќе се одвива побрзо отколку што...

Европската енергетска криза што можеше да се предвиди

Овој месец се случува важна пресвртница во борбата против глобалното затоплување, не само поради одржувањето на Климатската конференција во Глазгов туку и поради тоа...

Атина се заканува со судот чија пресуда за Привремената спогодба безобѕирно...

Атина својата загриженост ја манифестира така што порачува дека не се откажува од Преспанскиот договор и на тој начин сака да ја потврди својата...

Камала Харис на испит во Париз

Свет Потпретседателката на САД во посета на Франција Потпретседателката на САД, Камала Харис, во наредните неколку дена ќе престојува во официјална посета на Франција, како дел...

Која е улогата на таткото на нацијата

Македонија во моментов се соочува со политичка, енергетска, економска, здравствена, но и дипломатска, или криза во надворешната политика, поради ветото од Бугарија, кое нѐ...

Се гради ново основно училиште во општината Илинден

Новото основно училиште што се гради во општината Илинден треба да биде завршено до крајот на оваа година, а првите ученици, според предвиденото, треба...

Очекувањата на граѓаните се разликуваат од очекувањата на политичарите

Политичкиот театар во Македонија продолжува и понатаму на неодредено време. Најновата дилема е само дали оставката на премиерот на неодредено време ќе значи и...

Заштитните маски не се за декор во градот

Заштитните маски изминативе две години претставуваат заштитен декор на главниот град. Ги има насекаде, во Вардар, во парковите, на пешачките патеки, на автобуските постојки,...

Само победа води до второто место

Со трите бода од овој меч, Македонија, која моментно е трета со 12 бода, ќе ги задржи шансите за освојување на второто место што...

Кога ќе загубам, губам на опасен начин

Во новиот документарен филм за неговиот живот и кариера, „Арсен Венгер: Непобедливиот“, кој почнува да се прикажува во кината во Велика Британија, тој вели:...