Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25374)

Наскоро телефон на преклоп на „Гугл“

Техно Откако работеше на прототипови во изминатите неколку години, компанијата „Гугл“, наводно, планира да го претстави паметниот телефон на преклопување „пиксел“ во 2022 година. Според...

Првата кинеска астронаутка успешно ја заврши вселенската прошетка

Двајца кинески астронаути, командантот Жаи Жиганг и астронаутката Ванг Јапинг, прошетаа во вселената надвор од идната вселенска станица. Прошетката траеше неколку часа, а Јапинг...

Финците повеќе нема да служат месо на приеми

Во Хелсинки, главниот град на Финска, веќе нема да се служат јадења од месо на семинарите, приемите и на други јавни настани, за да...

Морничавиот остров на куклите во Мексико привлекува милиони туристи

Мексиканскиот остров на куклите е совршена дестинација за љубителите на хорор-филмовите и морничавите легенди, а поврзан е со посебна приказна, која со години привлекува...

Подгответе го возилото за возење во зимски услови

ДОАЃА ПЕРИОД НА СТУД, ДОЖД, СНЕГ, МАГЛА... Облачното време, обилните врнежи, првите мразеви, накиснатите лисја што паѓаат на коловозите, големите температурни разлики, како и зголеменото...

„Ваков таков“ – ново музичко парче од работилницата на „ДНК“

„Ваков таков“ е најновото музичко парче што излегува од музичката работилница на „ДНК“. Темата, всушност, е соработка на Панчо и Андреј со Јанг Дади,...

Двесте години од раѓањето на Фјодор Михајлович Достоевски

Убавината, Аљоша, таа е ужасна и застрашувачка, застрашувачка затоа што е недефинирлива, Бог и ѓаволот таму се бијат, а бојното поле е човековото срце, пишува...

Гостува славната млада пијанистка Јеол Еум Сон од Јужна Кореја

Oркестарот на Филхармонија вечерва, во 20 часот, ќе настапи со една од најдобрите млади пијанистки на светската музичка сцена - Јеол Еум Сон од...

Новото значење на терминот „заробена држава“

Терминот „заробена држава“ сѐ почесто се користи од политичарите кога треба да се прикаже состојбата во земјите од Западен Балкан. Во оваа група се...

Неизвесноста за раст на инфлацијата сѐ поголема

Македонската економија ја засегаат прашањата за енергетската криза и за поскапувањата на прехранбените производи и услуги и како сето тоа ќе се одрази на...