Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25356)

„Епл“ претстави целосно редизајниран „мекбук про“

Техно „Епл“ ги претстави најновите модели на лаптопи „мекбук про“, со големина на дисплеј од 14 и 16 инчи, а целосно редизајнирани, кои доаѓаат и...

Загадувањето на воздухот годишно прави штети вредни стотици милијарди евра во...

Извештај на Европската агенција за животна средина Загадувањето на воздухот, кое најчесто доаѓа од индустријата, на годишно ниво предизвикува штети од стотици милијарди евра во...

Ватикан ја претстави апликацијата „Кликни за молитва“

Ватикан ја претстави својата најнова апликација „Кликни за молитва“, која на корисниците им нуди унапредени можности за молитва. Седуммина официјални претставници на црквата, вклучувајќи...

Битката против климатските промени декларативна, многу ветувања без решенија

Голем број светски државници не се одзваа на поканата на ООН за присуство на самитот КОП 26, кој треба да се одржи за десетина...

Статуата на Исус во Рио прослави 90 години

Пред 90 години, на ридот Корковадо над Рио де Жанеиро, Бразил, беше откриена статуата „Кристо Редентор“, односно „Исус Спасителот“. Тоа е секако најпознатата статуа...

Стекнатата доверба од птиците грабливки ја имате цел живот

Трајче Китановски, еден од малобројните соколари Скопјани веќе неколку години низ различни локации во главниот град можат да го забележат другарувањето на Трајче Китановски и...

Музејот „Соломон Гугенхајм“, Билбао (1997)

1001објект што мора да ги видите архитект: Френк Гери локација: Билбао, Шпанија стил: деконструктивизам материјал: челик, стакло, титаниум По инаугурацијата во 1997 година, музејот „Соломон Р. Гугенхајм“ во Билбао...

Предавање на кураторката Андреја Хриберник

Андреја Хриберник, кураторка и директорка на музејот на модерната и современа уметност „Корошка“, вечерва, во 20 часот, ќе одржи предавање во МСУ со физичко...

„Киненова“ и овој пат благонаклонета и кон помалите кинематографии

Шестото издание на меѓународниот филмски фестивал „Киненова“ ќе се одржи од 27 до 31 октомври, а отворањето е во киното „Милениум“, на кое ќе...

Паѓачките клавиши на Вренцовска, отворената уста на Фирфова, прстите на трубачот...

Четириесет години плакати на „Скопскиот џез-фестивал“ Постери на Славимир Стојановиќ-Футро, Милчо Серафимовски, Ивица Спасовски, Гордана Вренцоска, Неда Фирфова, Таби Азири, Карло Меѓугорац Јана Мишева, Зоран...