Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25260)

Изложба на автори од Македонија што творат во Бугарија

Изложбата се состои од над 30 сликарски дела во различни формати и техники. Повеќето од сликите беа претставени во Софија минатата година, како посебни...

Летните скопски чуда

Ако сакаш да креваш чалами, треба да се пуштиш низ Вардар со внатрешна автомобилска гума, од Сарај до Камени мост. Но како ќе ја...

Промовиран романот „Брезите што шумеа крај Темза“

Новиот роман „Брезите што шумеа крај Темза“ од Катерина Серафимовска беше промовиран на терасата на книжарницата „Литература.мк“. Книгата е во издание на „Арс либрис“. Дејството...

„Последната лента на Крап“ на Фестивалот на монодрамата во Битола

Македонскиот народен театар со монодрамата „Последната лента на Крап“ од Семјуел Бекет, во изведба и режија на Ѓорѓи Јолевски, денеска ќе учествува на 22....

Малите археолози научија дека под земјата лежи цел свет

Децата научија дека археолошките ископувања не се одвиваат само некаде далеку во светот, туку вистинското богатство може да биде скриено под земјата што ја...

Балканот и преку лето е светски првак во загаденост

Според податоците на повеќе меѓународни истражувања за животна средина, се посочува дека и за време на летниот период воздухот во регионот на Балканот е...

Домот како работно место наспроти работното место како дом

Мини-истражување за искуствата од работењето во пандемија „Нова Македонија“ направи една мини-анкета меѓу граѓаните токму на прашањето како се справиле со работата од дома и...

Носи ли опуштеноста ризик од нов бран и кај нас

Делта-сојот го враќа карантинот во Европа Ширењето на делта-сојот веќе ги враќа рестрикциите кај некои држави, каде што има и огромен процент на вакцинирани. Македонија,...

Старо-нов адут за евроинтеграциите

Како да се валоризира Договорот за стратегиско партнерство со САД Во врска со алтернативите на евроинтегративниот пат на Македонија, во контекст на Договорот за стратегиско...

Кога самата ЕУ ќе биде засегната, тогаш и ветото ќе оди...

Консензуалното одлучување ја претвора Унијата во нефункционален систем Последните реакции на разочараност и наводното неразбирање на позициите на Бугарија во однос на Македонија, од претставниците...