Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25260)

Меридијани

Прага - Војниците и пожарникарите започнаа со расчистување на остатоците по реткото и смртоносно торнадо во Чешка. Напорите за расчистување во областа Јужна Моравија...

Не смеат да јадат школки, да носат крзно, да патуваат заедно

Строги правила што кралското семејство треба да ги почитува Познато е дека британското кралско семејство има строги правила што мора да ги почитуваат сите негови...

Масло за сончање на база на морков

Маслото за самопотемнување е уште поудобно решение од кремот - се шири полесно и побрзо и не остава нерамни траги на кожата, што може...

Материјал што ја намалува бучавата на авионите

Авионите прават многу бучава, но еден нов материјал би можел да промени сè. Тим научници развија нов и неверојатно лесен материјал што може да ги...

Белиот фустан е модна класика неизбежна и ова лето

Белиот фустан е безвременско летно парче облека. Трендовите се појавуваат и исчезнуваат, но тој засекогаш ќе биде синоним за елеганција. Поради оваа причина, вреди...

Храна што разладува во лето

Со порастот на температурите, сите бараме начини како да се разладиме во текот на актуелните врели летни месеци. Прочитајте кои намирници треба да ги...

Серија концерти „Музика вива на отворено“

Концертите „Музика вива на отворено“ во организација на Факултетот за музичка уметност во Скопје ќе се одржат на 26, 27 и 28 јуни. Концертната...

Бугарската поетеса Наталија Неделкова со книга на македонски

Неодамна, под псевдонимот ЗумБула, бугарската поетеса Наталија Неделкова ја објави нејзината книга „Стапица за поетски соништа“. Станува збор за книга што не е објавена...

Поезија на Радмила Петровиќ објавена на македонски јазик

„Мајка ми знае што се случува по градовите“ е книга на српската поетеса Радмила Петровиќ, која деновиве е објавена на македонски јазик во издание...

„Кво вадис, Аида?“ награден и на фестивал на женскиот филм

Режисерката Јасмила Жбаниќ деновиве е присутна во Сараево и со својата уметничка инсталација „Жилет жица симфонија“ Филмот „Кво вадис, Аида?“ на босанско-херцеговската режисерка Јасмила Жбаниќ...