Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25260)

(ВИДЕО) Потенцијални пожари демнат од неизгаснати догорчиња во канти за отпадоци...

ВИСОКИТЕ ТЕМПЕРАТУРИ МОЖАТ ДА ПРЕДИЗВИКААТ ШТЕТИ СО ЗАКАНА ЗА ОПШТА ОПАСНОСТ Секој месец на терен евидентираме голем број штети во вид на запалени контејнери, оштетени садови...

За религијата, моралот, интелектуалците и властодршците

Да, можеби, во моментов, на прв поглед, ЕУ е подобро решение, но сигурно не е единствено. Токму таа понизна трка, наместо кон ЕУ, всушност,...

Македонија под вршник

Жешко лето ја очекува „нашата земја“ Грчките потпалувања и бугарските пламени јазици за Македонија не се акутни ад хок патолошки зафати, туку напротив, колективната македонска...

Вимблдон без Тим, Надал, Халеп, Осака…

ТЕНИС В понеделник почнува 134-то издание на престижниот турнир, кој ќе се одржи по едногодишна пауза поради пандемијата на коронавирусот Петтиот светски тенисер и актуелен шампион...

Македонија ќе има осум спортисти на ЛОИ

Според распоредот, прв на ЛОИ 2020 ќе настапи Бранковски (стрелаштво), а потоа Реџепи (џудо), Георгиевски (таеквондо), Стојоски (атлетика), Јованоска (карате) и Нуров (борење), исто...

УЕФА: Повеќе не е соодветно голот на гости да носи поголема...

ФУДБАЛ Европската фудбалска унија (УЕФА) го укина правилото за предност на тимот со повеќе постигнати голови на гости при вкупен нерешен резултат во нокаут-дуели, за...

Почнуваат возбудувањата на патот кон европската титула

ФУДБАЛ Меѓу 16-те најдобри се и актуелниот европски и светски првак, потоа водечката селекција на листата на ФИФА... Дерби-средбите се Белгија - Португалија утре и...

Формулата за зелената иднина на планетата лежи во литиумот

На повидок ново решение во процесот на декарбонизација Производството на литиум има главна улога во одржливата транзиција од фосилни горива, а еден од најголемите светски...

Азија е центар на најстрасните пушачи

Според најновото истражување што го објави „Лансет“, во светот беше регистрирано ново највисоко ниво од 1,1 милијарда пушачи во 2019 година. Иако уделот на...