Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25210)

Македонија „зад огледалото“

УТРЕ ВО „НОВА МАКЕДОНИЈА“ АНАЛИЗА НА АКАДЕМИК ЉУПЧО КОЦАРЕВ Во последните неколку години, Македонија отиде „зад огледалото“. Денес, во Македонија сè е обратно, вклучувајќи ја...

Опсесивното дезинфицирање може да биде опасно!

Медицински совет Ризикот од пренесување на коронавирусот од површина е низок, сметаат од Американскиот центар за контрола и превенција на болести (УС ЦДЦ), од каде...

На „Егзит 2021“ само вакцинирани и прележани од ковид-19

Големата прослава на 20-годишнината на еден од најдобрите музички фестивали во Европа, „Егзит“, според најавите, ќе се случи од 8 до 11 јули, на...

Кејт Мидлтон објавува книга со фотографии од пандемијата

Војвотката од Кембриџ објавува книга со фотографии што носи шокантни и лични приказни за време на првиот карантин во Велика Британија. Имено, Кејт Мидлтон...

Од па­ра­диг­ма­та на Еш до имитација на за­тво­р во Стен­форд

Зошто луѓето се однесуваат како што се однесуваат? Психолозите го поставуваа ова прашање отсекогаш. За да ги откријат најскриените аспекти на човечката личност, тие...

Изложбата на Иван Велков ќе биде отворена до 26 април

По месец и половина од отворањето на изложбата „Иван Велков, 90 години од раѓањето“, во „Чифте-амам“, како што информираат од Националната галерија на Македонија,...

„Македонскиот Дон Кихот“ на „Балкан трафик“ во Брисел

Документарниот филм „Македонскиот Дон Кихот“ посветен на сликарот Владимир Георгиевски (1942-2017) во режија на Константин Плевнеш, а во продукција на ЕФА, поддржан од Агенцијата...

Најголемиот споменик на Никола Тесла е во Вараждин

Скулптурата во облик на далновод на авторот Никола Вудраг е висока 13 метри и е трајно поставена во Технолошкиот парк Скулпторот Никола Вудраг, авторот на...

Панорама / Србите навиваат за каменот на Сизиф

Софија - Второпласираната партија на парламентарни избори во Бугарија, Има таков народ на Слави Трифонов објави дека не прифаќа преговори за формирање влада со...

Борут Пахор: Интеграцијата на Балканот во фокусот на Словенија

Интеграцијата на Западен Балкан ќе биде во фокусот на агендата за време на претседателството на Словенија со Советот на ЕУ, изјави словенечкиот претседател, Борут...