Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25112)

Пред Нова година печалбарите се враќаат во земјава

КИЧЕВО Гастарбајтерите се сѐ поприсутни на кичевските улици. Бројот на возила со странски регистарски таблички на сообраќајниците е двојно поголем во споредба со претходно, а...

Дали со закон за лобирање ќе се избегнат стапиците на корупцијата

Постојан предизвик за државите претставуваат препознавањето и спречувањето на „мутациите“ на феноменот корупција, кој често може да се маскира под нови, навидум политички покоректни...

Со буџетот за 2021 година предвидуваме повеќе средства за заштита на...

Во интервјуто за „Нова Македонија“, градоначалникот на Општина Аеродром, Златко Марин, ги истакнува важноста и неговата посветеност на здравата животна средина во општината што...

Психоанализа на бугарските ставови низ теоријата на Сигмунд Фројд

На 17 ноември, бугарската влада и официјално објави дека не ја одобрува рамката за пристапни преговори на Македонија со ЕУ, блокирајќи го на тој...

Спортски вести

ФУДБАЛ Меси: Играњето без публика е ужасно и грдо Ужасно е да се игра без гледачи, тоа е многу грдо. Да не гледате никого на стадион...

Годишни признанија за Ѓоковиќ, Рублев, Надал, Федерер…

Ѓоковиќ шести пат ја заврши годината на првото место на АТП-листата, Рублев е тенисерот со најголем напредок годинава, Надал ја освои наградата за ферплеј,...

Добелешка за трибунот (2)

Критичарите, од Тибоде па наваму, ја истакнуваат реторичноста како една од главните стилски одлики на Иго. Реториката е ефикасно средство што трибунот често го...

Европска фудбалска сезона на рекорди

Во ЛШ, Баерн забележа 15 победи во низа, а Марсеј 13 порази по ред. Вилјареал постави два нови рекорда во ЛЕ, за најмногу освоени...

ФИА ќе тестира еколошко биогориво за Формула 1

ФИА презема сериозни чекори за да го намали влијанието на штетните гасови од нашите активности во животната средина и да придонесе за позелена планета....

Шесто издание на конференциjата „Неолитот во Македониjа“

Меѓународната конференција „Предисторија во Македонија“ годинава го имаше своето онлајн издание. Настанот е шесто издание на веќе традиционалната конференција „Неолитот во Македонија“, која поради...