Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25112)

Има ли лек за политичката кусогледост

Во услови на пандемија, здравствена, економска криза, блокади во евроинтеграциите, внатрешнополитички турбуленции, прашање е колку македонското општество покажа дека може да се справува со...

Големите надежи за автокефалност поминаа во сенка на коронавирусот

Изминатата 2020-та беше година во која МПЦ-ОА влезе со надеж дека Вселенската патријаршија ќе го стави во процедура прашањето за автокефалноста, со уверување дека...

Здрава храна

Лековитите својства на компирот според руската медицина Ако се користи на вистински начин, компирот може да помогне при дигестивни проблеми, главоболки, проблеми со кожата. Компирот...

Промоција на најмалото чедо на „Слоу фуд Македонија“

Семето на минатото е цвет на иднината. Оваа мисла најдлабоко ја покажува суштината на организацијата „Слоу фуд Македонија“, но и на нивното ново списание...

Ријана подготвува готвач со најубавите рецепти од Барбадос

Ријана претстојниот Божиќ ќе го мине на островот Барбадос, каде што е родена. - Важно е да бидете со семејството и со пријателите. Чувствувам неверојатен...

Откриена мистеријата на најосамената куќа на светот

Јужно од Исланд, на островот Елидеј, е изградена мала бела куќа, за која се верува дека е најосамена на светот. За неа постојат голем...

Предновогодишни рестрикции низ Европа

Во некои европски земји се воведуваат рестриктивни мерки за наредниве недели пред Нова година, додека во други се олабавуваат во пресрет на Божиќ. Во многу...

Кралските гробишта во Ур

Занимливости Кралските гробишта во Ур се составен дел од археолошките остатоци на сумерскиот град Ур, кој се наоѓал Месопотамија, денес во јужниот дел на државата...

Панорама / Етнонационална телевизија

Љубљана - Словенија почна со доброволно масовно тестирање на коронавирусот во 13 града, а тоа ќе се реализира со брзи антигени тестови, кои сега...

Приштина влегува во нова изборна неизвесност

Одржувањето брзи предвремени избори ќе значи и ново одложување на дијалогот меѓу Белград и Приштина, а тоа ќе значи и нова политичка неизвесност не...