Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25039)

САД го избираат својот 46-ти претседател

Американските гласачи на 3 ноември 2020 година ќе излезат на гласачките места за да одлучат кој ќе стане следниот претседател на САД. Како шеф на...

Нега и убавина

Коса со средна должина е хит оваа есен Иако долгата коса за многу жени е стандард од кој не отстапуваат, голем број славни дами, како...

Слетувањето на Месечината е тешко 28 милијарди долари

Американската вселенска асоцијација (НАСА) формално ја претстави 28 милијарди долари тешката програма „Артемис“, со која се предвидува враќање на човекот на Месечината најдоцна до...

Вечерва „Бела ноќ“ во знакот на скопските евергрини

Културната манифестација „Бела ноќ“ќе се одржи по 16-ти пат, вечерва, во Скопје. Една недела порано од вообичаеното, на десет локации (паркингот пред СРЦ „Борис...

Златен јубилеј за „Златно славејче“

Ќе се пеат нови песни, но и познати хитови со кои во изминатите 50 години израснаа многу деца во нашата земја „За сите деца“, „Дувна...

Изложба на дела од ДЛУП во Прилеп

Во ликовната галерија на ЦК „Марко Цепенков“ во Прилеп е отворена изложба на дела од уметниците членови на Друштвото на ликовни уметници на Прилеп....

Наградените филмови од „Астрефест“ во Кинотека

В недела во Кинотеката на Македонија, со почеток во 21 часот, традиционално ќе бидат прикажани наградените филмови од петнаесеттото издание на струмичкиот интернационален филмски...

Македонските музеи со онлајн содржини за културното наследство

Почна одбележувањето на Европските денови Деновиве почна онлајн одбележувањето на Европските денови на културното наследство во нашата земја. Темата што ќе биде во фокусот на...

Панорама / „Мост Трамп“ и „Езеро Трамп“

Приштина - Специјалци на „Еулекс“, кои биле маскирани и вооружени, влегоа во канцеларијата на здружението на воените ветерани на ОВК. Оваа акција е спроведена...

Уапсен поранешен командант на ОВК

Поранешниот командант на ОВК, Салих Мустафа, е уапсен на Косово и префрлен во притвор на посебниот суд во Хаг, задолжен за судење за воените...