Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24833)

Брзиот транспорт ќе го намали загадувањето

Системот за брз транзит на автобуси, кој се планира да се воведе во Скопје, наложува стеснување на коловозните ленти. Тоа ќе ги принуди граѓаните...

Продолжува хаосот со Охридско Езеро, државата молчи

Деновиве чувар ангажиран од концесионерот на езерото, придружуван од странски државјанин, дошол во судир со месното население во Радожда, кое обвинува за организиран криминал...

Пари од странство за политичко влијание дома!?

Партиите финансирани од странство дејствуваат спротивно на демократијата и на уставниот поредок на земјата. Доколку некоја македонска партија е финансирана од странство, тоа е...

Организаторот смирува: Австралија опен ќе се одржи

Ги презедовме сите потребни мерки Австралија опен да се одвива според предвидениот план, вели директорот на турнирот Крег Тајли Организаторите на гранслем-турнирот Австралија опен сѐ...

Дончиќ продолжува да соборува НБА-рекорди

Дончиќ со последниот трипл-дабл ефект стигна до своето 20-то вакво остварување во кариерата, односно само едно помалку од сѐ уште постојниот рекорд на Џејсон...

Червар: Во младите е иднината, мора да се поддржат

Земји што ги немаше во ракометниот свет, сега имаат добри селекции, што значи дека не треба никогаш да се застане, туку макотрпно да се...

Економскиот исчекор како единствена алтернатива

Во меѓувреме, актуелната полемика внатре во ЕУ е интересна за следење и од македонска перспектива на настаните, бидејќи нашата држава претендира во иднина да стане...

Елинските филозофи и античка Македонија

Политичката сцена на Атина била поделена околу македонското прашање. Ако е за верување, хроничарите наводно бележеле две силни грчки политички партии: промакедонска и антимакедонска...

Македонија во индуцирана кома на патот кон ЕУ

Мислам дека е време конечно да сфатиме дека новата методологија за проширување на Унијата што ја предлага Франција, како реформа во процесот на пристапување,...