Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24833)

СПЦ стравува од ревизија на томосот од 1922 година

Според српските аналитичари, пак, најавата дека Вселенската патријаршија прифаќа дека го разгледува прашањето за еклитон (жалба) за автокефалноста на МПЦ-ОА, значи дека со тоа...

До европскиот стандард за 60 години, а можеби ни тогаш

Економскиот раст изразен во проценти не е доволен показател за реалната состојба, која упатува на огромни разлики меѓу развиените земји и Македонија. Имено, БДП...

Мигрантските кампови во Грција пред експлозија – Македонија прва на удар

Треба ли Македонија да стравува од нов наплив на бегалци и мигранти по одлуката на грчката влада да изгради десет нови објекти за сместување...

На што ги трошат парите наркобосовите

Што направиле по незаконски пат некои лица што од најголема сиромаштија стигнале до неверојатно богатство? Таквите појави се најчести кај наркобосовите низ светот. Некои...

Меридијани

Анкара - Забраната за „Википедија“ на Турција вчера требаше да биде укината, по пресудата на Уставниот суд според која блокирањето на енциклопедијата на интернет...

Во Сенатот почнува процесот за импичмент на Трамп

Американскиот Сенат вчера требаше да го почне судењето за импичмент на претседателот Доналд Трамп, кој е обвинет за злоупотреба на функцијата и попречување на...

Пет работи што не се опфатени со трговскиот договор помеѓу САД...

Со договорот „Прва фаза“ се опфатени само полесните аспекти од комплицираниот однос помеѓу Вашингтон и Пекинг и отстранува само некои од тарифите. Најголемите тешкотии...

Посредување за работа или трговија со луѓе

Посредувањето во последниве години е многу изразено, а токму тоа ги наведува луѓето да мислат дека тука има нешто што не е во ред,...

СКОПСКО – инфо

Се асфалтира тротоарот на улицата Трифун Бузев во Карпош 4 Општината Карпош почна со асфалтирањето на тротоарот по должината на улицата Трифун Бузев во Карпош...

Изменет сообраќаен режим за Водици

На 19 јануари, кога се одбележува верскиот празник Водици, на одредени сообраќајници во централното градско подрачје, како и во општините Ѓорче Петров, Аеродром и...