Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24833)

Премиер-лигата ќе се доигрува помеѓу јули и септември!

Клубовите во англиската Премиер-лига ја разгледуваат опцијата за завршување на годинашната сезоната помеѓу јули и септември, пред почетокот на кампањата 2020/2021, за да се...

Изборот на Спајк Ли во Кан не е политичка одлука

Американскиот режисер Спајк Ли (62) ќе биде претседател на жирито на годинашниот Филмски фестивал во Кан, кој ќе се одржи од 12 до 23...

„Музика на кирилица“ на ТВ Алфа

На програмата на телевизија Алфа почна да се емитува новата музичка емисија насловена „Музика на кирилица“. Во неа се свири и се пее во...

„Лошите момци“ стигнаа и во нашите кина

„Лошите момци“, заедно со своите брзи автомобили и совршена доза адреналин и акција, вчера стигнаа и во нашите кина. Уште еднаш заедно, овој пат...

Опасниот шарм на убиецот од хит-серијата „Ти“

Стабилната формула на Нетфликс, која успешно го заробува вниманието на гледачот, освен што вклучува одлични филмски наслови, не разочарува ниту со широката понудена палета...

Обичаите за Водици се изучуваат на европски универзитети

Обичаите што со децении, па и со векови, се негуваат во кичевско-бродскиот и мавровскиот регион за верскиот празник Водици, се изучуваат и на најпознатите...

Васил Гарванлиев чека добра песна за „Евровизија 2020“

Васил Гарванлиев по официјалното објавување на веста за неговото учество на „Евровизија 2020“ вели дека е подготвен за ова ново патување и дека ќе...

Медицински совети – Пет мита за спиењето

Ако легнете порано, ќе заспиете порано - ова е еден од раширените митови за сонот, да одиме во постела, иако не сме сонливи. Но...

„Ексоланг“ – уред за неограничено дишење под вода

„Ексоланг“ е уред за подводно дишење, дизајниран за да им обезбеди на нуркачите „неограничено“ снабдување со воздух. Тој ги преведува движењата за пливање на...

Преземи скенови со висока резолуција од Гоја, Моне, Сезан…

Париз е дом на стотици илјади уметнички дела. Голем број музеи поседуваат слики од Франциско Гоја, Пол Сезан, Клод Моне... „Париз музеи“, јавна институција...