Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24833)

Хоакин Феникс: Таа е единствената жена што ја пребарував на Интернет

Актерите Хоакин Феникс и Руни Мара се една од оние славни холивудски двојки што својот љубовен живот сакаат да го чуваат далеку од јавноста....

Изложба „Мали хумани иновации“

Изложбата „Мали хумани иновации“ на манифестацијата „Роденден“ во МКЦ ќе биде отворена утревечер. Станува збор за дела на студентите од насоката индустриски дизајн на...

Претставата „Експеримент“ во МКЦ

Tеатарската претстава „Експеримент“, по текст и режија на Јане Спасиќ, а во продукција на здружението „Артопија“, ќе биде изведена на 27 јануари во 21...

„Оскарот“ е маж и е бел!

Ова не се единствените филмски награди каде што жените од филмската индустрија се ставени настрана. Статистките покажуваат дека од 1946 година до денес само...

Медени креации на нашите уметници

Нашиот најуспешен филмски продукт, документарниот филм „Медена земја“, особено по добивањето на двете номинации за „оскар“, ги инспирира македонските визуелни уметници да создадат цртежи...

Панорама

Загреб - Од идната година во Хрватска надоместот за враќање на единица отпадна амбалажа ќе изнесува 0,50 куни, а овој износ ќе се исплатува...

Отворен тендерот за истражување нафта и гас

Федералната влада на Босна и Херцеговина донесе одлука за почнување активности за доделување концесии за истражување и експлоатација на нафта и гас на просторот...

Приштина и Белград со две истраги за убиството на Ивановиќ

Две години по убиството на Оливер Ивановиќ, лидерот на граѓанската иницијатива СДП, сѐ уште не се познати извршителите на атентатот врз српскиот политичар од...

Власта не ја „виде“ сушата во Перник, која се гледа и...

Две недели по објавувањето на случајот за исчезнувањето на водата во браната „Студена“, што предизвика криза во редовното снабдување со вода на граѓаните од...

Бизнис – инфо

Паѓа вредноста на акциите на компании што котираат на Македонската берза Пазарот на капитал во земјава доживува пад на вредноста, што се гледа со движењето...