Ознака: диригент

Средба со Јерухам Шаровски, новиот шеф диригент на Филхармонијата

Македонската филхармонија ја продолжува соработката со новиот шеф диригент, маестро Јерухам Шаровски од Израел, која започна минатата концертна сезона. Маестро Шаровски неделава е во...

„Бесмртност“ е проект што навистина ќе допре до човековата душа

Вања Ѓумар Николовски, диригент На вечерашниот концерт насловен „Бесмртност“, под диригентската палка на Вања Ѓумар Николовски, ќе прозвучат дела од големите класични мајстори Маскањи, Моцарт,...

Гризман – диригент во средниот ред

Франција сега има поголеми ѕвезди од Антоан Гризман, а опасностите од него не беа видливи во мечот од осминафиналето на фудбалското Светско првенство во...

Престанете да нe малтретирате со емисии за готвење на телевизија

Апел на големиот диригент Рикардо Мути Маестро Рикардо Мути, еден од најголемите диригенти на светот, во неодамнешното интервју за весникот „Ил месаџеро“ ја коментираше поплавата...

Британскиот диригент Румон Гамба ќе го води концертот во Филхармонија

„Виолински класици“ е насловен концертот на оркестарот на Македонската филхармонија, кој ќе се одржи вечерва, во 20 часот. Како солист ќе настапи виолинистот Александар...

Маркус Флот – диригентот на „виенската ракометна филхармонија“

Атмосферата во салата е величествена. Особено во првата рунда, и навистина ми е жал што македонските навивачи мораа да ја напуштат Виена, бидејќи навиваа...

Виктор Митревски ќе диригира опера во Австрија

Македонскиот диригент Виктор Митревски ќе ја диригира операта „Свадбата на Фигаро“ од В.А. Моцарт во австрискиот град Вајдхофен ан дер Ибс. Продукцијата е во...

Сто години Бернштајн

Годинава се одбележува стогодишнината од раѓањето на Леонард Бернштајн (1918-1990), американски пијанист, диригент, композитор и педагог, еден од првите музичари од САД закитени со...

Ромео и Јулија во седум осмини

Диригентот и композитор Трајко Прокопиев е еден од основоположниците на македонската национална музика, првиот директор на Музичкото училиште во Скопје, долгогодишен директор на „Танец“,...