Ознака: деца

Самохраните родители поднесуваат документи за бесплатна градинка

Правото на ослободување од плаќање партиципација во јавна установа за деца се остварува за дете во семејство на самохран родител, односно ако еден од...

Најмалку стотина мртви и повредени во напад на исламско училиште во...

Најмалку стотина луѓе, меѓу кои и многу деца, загинаа или се повредени при бомбардирање на исламско училиште на североистокот на Авганистан, соопштуваат безбедносни извори. Ден...

Најдобра маската на „Кременковци“ од ОУ„Димка Ангелов Габерот“ од Ваташа

Река од принцези, принцови, пирати, сирени, црвенкапи, спајдермени и многу други маски денеска протече на градскиот плоштад во Кавадарци во рамките на традиционалното одбележување...

Се бараат невакцинираните деца за морбили

Службите за имунизација при Здравствените домови ја проверуваат евиденцијата и бараат невакцинирани или нецелосно вакцинирани деца, за да ги повикаат родителите да ги донесат...