Ознака: деца

Жените со факултет раѓаат сѐ повеќе деца

Во Србија во последната деценија жените со факултетска диплома се одлучуваат да раѓаат повеќе деца, многу повеќе од жените со средно образование. Во периодот од...

Две деца повредени при судир на автомобил и трактор

Синоќа околу 20 часот на магистралниот пат Градско-Прилеп, кај Росоман се случила сообраќајна незгода помеѓу патнички автомобил марка „Хјундаи“ трактор „ИМТ“. Од СВР Велес информираат...

УНИЦЕФ загрижен од насилството врз и помеѓу децата во Македонија

УНИЦЕФ со загриженост ја следи состојбата со насилството врз и помеѓу децата во земјата. Неодамнешниот инцидент во кој се вклучени ученици од основното училиште...

„Танц-фест“ со програма за креативен развој на децата

Како фестивал ја гледаме оваа програма како можност за развој на децата во креативна насока и нивен развој и во насока на комуникацијата. Оваа...

„Проект среќа“ донира опрема за спортски клубови за деца

Здружението „Проект среќа“ почна со акцијата „Здраво шампиони“, која ќе им обезбеди бесплатна спортска опрема и бесплатни членарини во спортски клубови на децата што...

На децата им треба уметност колку и свеж воздух и храна

Со право велиме дека секое дете има право на храна и дом, образование, медицинска заштита и така натаму. Мораме да сфатиме дека секое дете...

Адаптиран простор за привремен престој на децата со церебрална парализа

Од скопската општина Центар информираат дека ќе почне да се користи нов простор адаптиран за привремен престој на децата со церебрална парализа. Во овој...

Да се привлече вниманието на јавноста за значењето на книгата за...

За да се популаризираат книгата и читањето од најмала возраст е потребна примена на нови форми и методи што се прифатливи за нивната возраст,...

Финансиските навики од родителите се пренесуваат и на децата

Најновите истражувања покажуваат дека ставовите и однесувањето на родителите во врска со финансиските навики се пренесуваат и на децата. Родителите со проблематична финансиска историја...

Царовска: ОЈО истражува дали се барало мито при посвојување деца

Министерката за труд и социјална политика Мила Царовска потврди дека Основното јавно обвинителство по допрен глас истражува дали во процесот на посвојување деца одредени...