Ознака: деца

Како децата поуспешно да ги откријат тајните на шаховската игра

Учењето треба да биде забавно, а шаховската игра не треба да биде претставена како речник што чека да се запомни, туку како книга за...

Прирачник за танцување за децата со Даунов синдром

На Факултетот за музичка уметност-Скопје денеска ќе биде промовиран прирачник кој беше подготвен како дел од проектот „И јас сакам да бидам балерина“, поддржан од...

Дескоска: Децата жртви на физичко, но и други форми на насилство

Сите од нас секојдневно гледаме насилство врз детето во семејството, за кое ние едноставно си молчиме. Јас многу пати сум била сведок кога родител...

Грчкиот парламент донесе Закон со кој на хомосексуалните двојки им се...

Грчкиот Парламент денеска го изгласа Законот, со кој на хомосексуалните двојки им се дозволува да чуваат деца. Законот беше донесен и покрај спротивставувањето на...

Дали ќотекот навистина е од рајот излезен?!

Резултатите од истражувањето на УНИЦЕФ, според кои во Македонија доминираат насилните методи на дисциплинирање на децата, влијаеја поразително на пошироката јавност. Стручната јавност, пак,...

Училишните полицајци немоќни пред насилството меѓу децата

Во претходните три години во училиштата во Црна Гора во над 300 случаи биле преземени мерки за спречување насилство. Само лани имало 27 постапки...

Детски мини-маратон 2018

Над 500 деца од сите основни учулишта од главниот град денеска ќе го почнат викендот на Скопскиот маратон со „Детскиот мини маратон“, испраќајќи порака...

Шеесет проценти од децата бегалци страдаат од депресија

Вкупно 60 проценти од децата бегалци во Турција имаат психички проблеми, јави турската агенција Анадолија, цитирајќи податоци од истражувања спроведени во Турција и во...

30 дечиња успешно ја завршија тениска школа организирана од Еуролинк осигурување

Во петокот, на 27 април, на терените на Тенискиот центар МТП се оддржа завршниот час од бесплатната тениската школа за деца на возраст од...

Калиштани

Она што е вообичено за децата, не е невообичаено за политичарите - и едните и другите повтат да си играат со кал, до бербат....