Ознака: ден

Шахистите ќе се обидат да постават гинисов рекорд

За да го одбележиме овој датум, имаме цел да поставиме гинисов рекорд за најмногу одиграни шаховски партии во рок од 24 часа, и онлајн...

Се одбележува Денот на полицијата, посебен сообраќаен режим во Аеродром

Во Скопје денеска ќе се одржи централното одбележување на 7 Мај - Денот на македонската полиција. Централната прослава ќе биде во паркот кај авиончето во...

Иднината на Македонија зависи од младите

Годинашната порака на генералниот секретар на ОН, Антонио Гутереш, дека иднината на човештвото зависи од младите, треба да ја слушнат и сите политички и...

„Патриоти“ само за еден ден

Патриотизмот и љубовта кон државата не се докажуваат со собраниски декларации, лидерски говори и расцепкани манифестации, секој на своја страна, туку со многу подлабоки...

Позитивни страни од земањето мултивитамини секој ден

Витамините и додатоците во исхраната можат да бидат одличен начин да му ги дадете на вашето тело потребните хранливи материи кога не сте во...

ФИДЕ наполни 99 години

На овој ден сакаме да ја зајакнеме традицијата почната во претходните години: бараме од членовите на шаховската заедница да научат некого како да игра...

Порано денот траел 19 часа

Во далечното минато денот траел 19 часа, бидејќи Месечината била поблиску до Земјата. Научниците објаснија како растојанието помеѓу Месечината и Земјата и другите природни...

Во Скопје одржан „Ден за карате“

Заеднички тренинг во борби и кати, насловен „Ден за карате“, на кој беа поканети сите клубови-членки на Карате-федерацијата на Македонија (КФМ), со своите тренери...

Бакнеж, аплауз и понекоја солза на првиот училиштен ден за...

Почна битката за знаење на најмалите ученици Новите првачиња на 1 септември за првпат влегоа во училишната зграда на ООУ „Кузман Јосифовски-Питу“ во Скопје. Во...

Гласниот европски молк за новите изблици на фашизам

Ниту 20 дена по парадирањето на бугарскиот државен врв во Битола за време на отворањето на бугарскиот културен клуб, именуван по докажаниот соработник на...