Ознака: Грција

Грција и Бугарија располагаат со еден куп алатки за притисок и...

Кога принципот на меѓународното право флагрантно се прекршува или, пак, се занемарува од посилните и помоќни земји во однос на помалите земји, тогаш маневарскиот...

Кој е исчекорот кон долгорочен стратегиски државен интерес?

Апсолутно секогаш, па и во една ваква констелација на односи, се разбира дека приоритет е да се носат одлуки што ќе бидат во интерес...

„Кромберг и Шуберт“: Ќе го блокираме ако не се постави сообраќајна...

По неколкуте сообраќајни несреќи што се случија по работата на патот од Битола до границата со Грција, од кои една беше беше со смртни...

Грците во Австралија повторно притискаат за почитување на Преспанскиот договор

Австралискиот хеленски совет преку писмо до австралискиот премиер Ентони Албанезе бара да се почитуваат одредбите од Преспанскиот договор, за кои тврди дека се игнорирани...

Македонскиот Ден на независноста одбележан во седиштето на грчките НАТО –...

Со интонирање на македонската химна и кревање на македонското знаме, во присуство на дипломатскиот кор, во седиштето на грчките НАТО-сили за брзо распоредување во...

Очекуваме да се сменат патоказите со кратенка ФИРОМ во Грција, упатуваат...

Имплементацијата на Договорот од Преспа продолжува и на тоа се обврзани двете страни. Очекуваме грчката страна да го исполни делот од Договорот кој се...

Повторно протест против новите биометриски лични карти

Грција Неколку илјади демонстранти повторно се собраа во Атина за да ги отфрлат новите биометриски лични карти, осудувајќи го ризикот од „електронско ропство“ и контрола...

По смртта на патникот на траектот на атинското пристаниште, министерот за...

Убиството на Андонис Кариотис од страна на членовите на екипажот на „Блу хоризон“ нѐ шокираше сите, никој не може да замисли дека грчките морнари,...

Македонски и српски државјани уапсени во Солун, пренесувале над 21 килограм...

Двајца македонски и двајца српски државјани биле уапсени во Солун откако во возилата со кои се превезувале биле пронајдени накит и осум прачки, веројатно...

Петнаесет Срби задржани во болница по сообраќајката во Грција, некои продолжиле...

Во тешката сообраќајна несреќа што се случи на патот Атина – Солун, кога се судрија автобус со српски регистарски таблички и автомобил, повредени беа...