Ознака: Грција

Екстремно високи температури на површината на морето во Грција

Од два до пет степени била повисока температурата на површината на морето во цела Грција во текот на вчерашниот ден споредбено со периодот 2008-2023...

Грција реагира за Преспанскиот договор во изборната кампања, а сѐ уште...

Грчките медиуми пишуваат дека Атина одблиску ги следи политичките изјави поврзани со Преспанскиот договор и употребата на името Македонија во изборната кампања, додека грчкиот...

Изолационизмот како „европско“ дисциплинирање за Македонија

Сликата на граничните премини Клепало (со Бугарија) и Маркова Нога (со Грција) е мошне илустративен приказ на хроничните контроверзии на (добро)соседските односи генерирани од...

Грција дели ваучери за туристите што беа принудени да го напуштат...

Грција почна да дели ваучери за бесплатен седумдневен одмор на туристите принудени да ги напуштат хотелите на грчкиот остров Родос во летото 2023 година...

Сакеларопулу: Грција игра водечка улога во поддршката на интегративниот процес на...

Сегашната ситуација и сериозните геополитички кризи ја нагласуваат важноста на енергетската и стратешката автономија на ЕУ, како и нејзиното проширување, особено кон Западен Балкан,...

Ставовите за Преспанскиот договор во предизборните дебати се во фокусот на...

Грчките медиуми ставаат акцент на ставовите во однос на Договорот од Преспа и употребата на името, изразени од лидерите на СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ Димитар...

Штрајкот на грчките цариници ги затвори трите гранични премини кон Грција

Од утрово од 6 часот трите гранични премини кон Грција, Богородица-Евзони, Дојран-Дојрани и Меџитлија-Ники, се затворени за сите видови сообраќај. Причина за затворањето на...

Динамично статус кво и за граничните премини и за евроинтеграциите

Граничните премини Клепало (со Бугарија, кај Берово од македонска страна) и Маркова Нога (со Грција, кај с. Долно Дупени, Преспа, од македонска страна) се...

Денеска и утре во прекин сообраќајот на граничните премини со Грција...

Сообраќајот на граничните премини од Грција кон соседните земји, меѓу кои и Македонија, денеска и утре ќе биде во прекин поради 48-часовниот штрајк на...

Силен земјотрес регистриран во Грција, низа потреси и во Бугарија

Земјотрес со јачина од 5,7 степени, според податоците од Геодинамичкиот институт на Националната опсерваторија во Атина, беше регистрирани кусо по 9 часот во морскиот...