Ознака: градоначалници

Охрид, Дебар и Ново Село избираат градоначалници

Заедно со претседателските избори денеска се одржуваат и предвремени локални избори за градоначалници на Охрид, Ново Село и Дебар. Според заклучениот избирачки список на Државната...

Шест градоначалници не ја пријавиле имотната состојба

Шест градоначалници немаат доставено Анкетен лист за имотната состојба и изјава за интерес, изјави денеска претседателката на Државната комисија за спречување на корупцијата Билјана...

Каде ќе слават скопските градоначалници

Новогодишна анкета Скопските градоначалници нема да отпатуваат надвор од градов за време на новогодишните празници, а 2019 година ќе ја пречекаат во кругот на семејството....

Градоначалниците ќе играат фудбал против министрите

Во спортскиот центар „Јане Сандански“ денеска ќе се одржи ревијален турнир во мал фудбал меѓу локалната и централната власт. Во екипата на локалната власт се...

Градоначалниците Срби на општините во јужно Косово не поднесуваат оставки

Градоначалниците на шест општини со мнозинско српско население, што се наоѓаат јужно од реката Ибар, им изразија поддршка на четворицата колеги од северно Косово...

Градоначалниците на српските општини на северот на Косово поднесоа оставки

Градоначалниците на четири општини со мнозинско српско население во северно Косово денеска поднесоа оставки во знак на протест поради воведувањето такса од 100 отсто...

Суспендирани 259 градоначалници во Турција

Вкупно 259 градоначалници во Турција се суспендирани од должноста, поради активности насочени против националната безбедност, соопшти денеска турското Министерство за внатрешни работи.   Станува збор за...

Кривични за екс градоначалниците на Радовиш и Василево

Кривични пријави заработија поранешните граданочалници на Радовиш Сaшко Николов (39) и на Василево В.С. (51), пренесува МИА. Кривичната за радовишкиот градоначалник Николов е поради основано...