Ознака: градоначалници

Училиштата во северно Косово одбиваат да се отворат за гласањето за...

Централната изборна комисија на Косово објави дека само десет гласачки центри од вкупно 43 се достапни во четирите северни општини, населени со мнозинско српско...

На 21 април гласање за разрешување на градоначалниците Албанци во северно...

Централната изборна комисија на Косово (ЦИК) донесе денеска одлука гласањето за разрешување на градоначалниците Албанци во четирите општини во северно Косово, во кои мнозинството...

Над стотина градоначалници се собраа во Скопје

На годишниот самит на Глобалниот парламент Над стотина градоначалници и голем број претставници на меѓународни организации учествуваа на Годишниот самит на Глобалниот парламент на градоначалници...

Наместо како инфлуенсери да се фотографираат со нередот што го прават,...

Градоначалничката Данела Арсовска ги нарече инфлуенсери своите колеги од скопските општини, кои вчера се фотографираа со општинските служби како чистат ѓубре. Им посочи дека...

Власта и опозицијата си вперуваат прст за проблемите во градинките

Од 2018 – 2022 година Владата на СДСМ има дадено согласност за вработувања на 2.385 лица во градинките, а платата е зголемена за 36...

Ќе има владина одлука за штедење на министрите, градоначалниците, директорите

Министерот за финансии Фатмир Бесими изјави дека поради кризата предизвикана од војната во Украина, очекувано е дека економските проекции ќе се корегираат и затоа...

Арсовска: Дел од проектите што ги предложија кандидатите за градоначалници треба...

Дел од проектите што се конструктивни и беа дел од програмите на сите кандидати за градоначалници сметам дека треба да бидат вклучени за имплементација...

Кривичен суд изработил 3500 уверенија и потврди за кандидатите за советници...

Основниот кривичен суд Скопје соопшти дека во изминатите 10 дена изработил 3500 уверенија и потврди од Кривична и Казнена евиденција, а по барање на...

Ахмети за кандидатите на ДУИ: Нивна победа ќе значи уште поголема...

Претседателот на ДУИ, Али Ахмети, денеска имаше состанок со Генералниот совет на партијата во Гостивар. На состанокот на Генералниот совет, по предлог на Ахмети, членовите...

СДСМ соопшти уште 17 кандидати за градоначалници

Генералниот секретар на СДСМ, Љупчо Николовски, попладнево соопшти уште 17 кандидати за градоначалници од СДСМ на претстојните локални избори. Во Куманово кандидат за градоначалник е...