Ознака: градоначалници

Градоначалници го користат коронавирусот како алиби за сегрегација

Несинхронизираност на локалната и централната власт во борбата против пандемијата Пандемијата ги извади на површина постојаните поделби во македонското општество по сите основи. Најновата поделба...

Одбиени 160 кандидатури за градоначалници и советници

КОСОВО Централната изборна комисија во Косово соопшти дека од 5.200 кандидати за градоначалници и општински одборници, 160 не ги исполниле условите за учество на локалните...

СДСМ вечерва се очекува да ги потврди првите кандидати за градоначалници

Првите дваесеттина кандидати за градоначалници се очекува да бидат потврдени на денешната седница на Извршниот одбор на СДСМ. Засега е извесно дека за градоначалник на...

СДСМ ќе објави повик за самокандидирање на кандидати за градоначалници

Во текот на овој месец, согласно одлуките на Централниот одбор вечерва, ќе објавиме повик за самокандидирање на кандидати за градоначалници коишто имаат желба, капацитет,...

Заев: Заедничка акција за заштита на Охридскиот регион

Претседателот на Владата, Зоран Заев, во придружба на министерот за транспорт и врски, Благој Бочварски, денеска имаше средба со градоначалниците на општина Охрид Константин...

Царовска: Наставата се одвива успешно, во тек се реформски процеси

Министерката за образование и наука, Мила Царовска, на онлајн-состанок со градоначалниците и директорите на училиштата разговараше за текот на наставата и за реформските процеси...

Сите наши градоначалници

Повод за овој наслов, почитувани читатели, се изјавите и активностите (поарно речено дејствата) на нашите први граѓани барем на многу од нив. Тие даваат...

Градоначалниците се откажуваат од платите

Градоначалниците од владејачкиот СДСМ денеска на социјалните мрежи објавуваат слики од уплатници со кои покажуваат дека од платите за април задржале само 14.500 денари,...

Градоначалниците, кој повеќе кој помалку, се среќаваат со граѓани

Загрижуваат искажувањата на оние граѓани што навистина се на мака, а чекаат со недели, па и месеци за да влезат во градоначалничкиот кабинет на...

Некои градоначалници заборавија на детските игралишта

Жители од повеќе скопски населби велат дека не паметат кога последен пат е изградено ново игралиште за најмалите. На некои од игралиштата, пак, на...