Ознака: вселена

Рускиот космонаут Олег Кононенко го собори рекордот за поминато најдолго време...

Рускиот космонаут Олег Кононенко денеска го собори светскиот рекорд за вкупно време поминато во вселената, надминувајќи го својот сонародник Генадиј Падалка, кој помина повеќе...

Шпионирање од вселената

Како напливот на сателити ќе го револуционизира разузнавањето Во 2023 година, американското министерство за одбрана објави амбициозен план за лансирање 1.000 сателити во текот на...

Иран испрати капсула со животни во вселената

Иран денеска соопшти дека во вселената лансирал капсула чии патници се животни, со цел да се подготви да испрати астронаути во наредните години. Министерот за...

Дали БРИКС може да оствари соработка во вселената?

Мултилатерализам во вселенските истражувања за колективно добро Со промовирање соработка меѓу различните нации, БРИКС може да го отвори патот за подемократски систем во вселената, а...

Спектакуларна слика од вселената објави НАСА на првата годишнина на „Џејмс...

Националната аеронаутичка и вселенска агенција (НАСА) ја одбележува првата годишнина од пуштањето во употреба на телескопот „Џејмс Веб“ со објава на нова слика, демонстрирајќи...

Тројца кинески астронаути се вратија на земјата

Кинеските астронаути од вселенското летало Шенжу-15 денеска безбедно се вратија на Земјата, по мисијата на кинеската орбитирачка вселенска станица која траеше повеќе од 180...

ЕСА сака да развие нуклеарна ракета за истражување на длабоката...

Европската вселенска агенција (ЕСА) финансира неколку истражувања што се занимаваат со употреба на нуклеарен погон за истражување на длабоката вселена. Моментно за погон во...

Вештачка интелигенција презеде целосна контрола врз кинески сателит

Кинеските државни медиуми објавија дека научниците ѝ ја препуштиле контролата на вештачката интелигенција (ВИ) врз сателит во орбитата на Земјата. Целта на научниците била...

Новата година носи „Војна на ѕвездите“ во вселенската трка на големите...

Новата година би можела да донесе „војни на ѕвездите“ во која вселената станува „последната економска граница“, како и фокус на глобалната трка за доминација,...

Првата слика од телескопот „Џејмс Веб“ прикажа грозд на галаксии стар...

Националната аеронаутичка и вселенска агенција (НАСА) синоќа во Белата куќа ја претстави првата фотографија снимена со вселенскиот телескоп „Џејмс Веб“ за кој се смета...