Ознака: возачки дозволи

Се бара решение за граѓаните кои платиле за вадење нови возачки...

По одлуката на Владата дека возачките и сообраќајните дозволи ќе бидат бесплатни, се бара решение за оние граѓани кои веќе  ги имаат извадено овие...

КСЗД утврди нееднаков третман кон граѓаните кои платиле за да променат...

Комисијата за спречување и заштита од дискриминација (КСЗД) смета дека се прави нееднаков третман кон граѓаните кои промениле важечки документи со новото име на...

Ковачевски најави предлог до Владата за бесплатна замена на возачки и...

На седница на Владата денеска ќе биде предложено решение со кое ќе се овозможи замената на возачките и сообраќајните дозволи да биде бесплатна до...

Пендаровски го потпиша указот за законските измени со кои се пролонгира...

Претседателот Стево Пендаровски го потпиша указот за измените на Законот за безбедност на сообраќајот на патиштата со кои се пролонгира важењето на возачките дозволи...

Изгласано продолжувањето на рокот на возачките дозволи: Решението ќе овозможи намалување...

Собранието попладнево, со 110 гласови „за“, ниту еден против и воздржан, во рамки на 144. седница, по скратена постапка го донесе Законот за измени...

Митрески: Попладнево ќе свикам итна собраниска седница за да се реши...

Претседателот на Собранието Јован Митрески попладнево ќе свика итна собраниска седница на која треба да се донесат измени на Законот за безбедност на сообраќајот...

Митрески: Собранието да преземе итни чекори за надминување на проблемот со...

Собранието да преземе итни чекори со цел да се надмине состојбата која произлезе од примената на Преспанскиот договор, односно проблемот кој се појави со...

Обвинение против 36 лица за издавање дозволи без положен возачки испит

Скопското Основно јавно обвинителство поднесе обивинение против 36 лица, од кои петмина се товарат за продолжено кривично дело – злоупотреба на службената положба и...

Вработени во МВР делеле возачки дозволи на лица што немале положено

Поднесено е обвинение за 36 лица од кои осум вработени во МВР за злоупотреба на нивната службена положба и фалсификување службена исправа. - Пријавените службени...

Рокот на важност на пасошите и возачите дозволи се продолжува до...

На денешната седница, на предлог на Министерството за внатрешни работи, се донесени уредби со законска сила за патните исправи и за возачките дозволи на...