Ознака: Виктор Орбан

Несоборливоста на Орбан првпат ставена на сериозен тест

Унгарскиот премиер Виктор Орбан делуваше несоборлив во последните осум години, во кои се соочуваше со повремени протести. Но, се чини дека ситуацијата се менува,...

Каде згреши Емануел Макрон

Францускиот претседател не само што ја губи лидерската способност туку и ја отвора вратата за популизмот што требаше да го порази Додека со воз патував...

Орбан исвиркан во Загреб

Група демонстранти протестираа против учеството на унгарскиот премиер Виктор Орбан на собирот на лидерите на 18-те земји-членки на Централноевропската иницијатива (ЦЕИ), која се одржува...

На Орбан нема кој да му пишува

Виктор Орбан му се пожали на американскиот актер Чак Норис дека либералите го мразат и оти 90 отсто од коментарите за него се негативни,...

Чак Норис се запозна со „уличниот борец“ Орбан

Унгарскиот премиер Виктор Орбан разговараше со познатиот американски актер Чак Норис за неговите политички ставови и за животот, кажувајќи му дека и тој е...

Груевски е пион во големата игра на Орбан?

Немам време да дишам, а камоли да се сретнам со Груевски, порачал премиерот Виктор Орбан, одговарајќи на пратенички прашања во унгарскиот парламент, објави тамошниот...

„Движењето“ смета на Орбан за да забие колец низ срцето на...

Стив Банон планира да покрене сложена акција преку која ќе ги поддржи десничарските популистички партии на наредните избори за Европскиот парламент (ЕП), со цел...

Некој во Унгарија лаже, а тоа сигурно не е Груевски

Унгарскиот премиер Виктор Орбан се гордее со тоа што Унгарија важи за една од европските држави во кои најтешко се добива азил, што може...

Унгарската опозиција против специјалниот третман на Груевски

Опозицијата во националниот парламент на Унгарија ја доведе во прашање политиката на азил на власта поради аферата со бегството на поранешниот македонски премиер Никола...

Европските Зелени го обвинуваат Орбан дека се обидува да предизвика конфликт

Европската партија на Зелените објави соопштение за бегството на Никола Груевски во Унгарија и обвинува дека Орбан сака да испровоцира конфликт. – Премиерот Орбан е...