Ознака: Виктор Орбан

Орбан повторно со остри напади кон Европската Комисија

Унгарскиот премиер, Виктор Орбан, реагираше на одлуката на Европската Комисија да отвори прекршочна процедура против Унгарија за законот со кој можат кривично да се...

Орбан: Унгарија ќе помага за враќање на мигрантите во Грција

Унгарија не може и не сака да прима мигранти што ќе бидат вратени од Германија, но е подготвена да помогне за нивно враќање во...

Макрон го смени амбасадорот во Унгарија бидејќи го фалел Орбан

Францускиот претседател Емануел Макрон за време на викендот го смени амбасадорот во Унгарија, Ерик Фурниe, откако беше објавен доверлив меморандум, во кој амбасадорот ја...

Европратениците гласаа за „нуклеарната опција“ против Унгарија

Европратениците од комисијата за правда и слободи на Европскиот Парламент со 37 гласа „за“ и 19 „против“ гласаа за активирање на членот 7 од...

Орбан: Дојде крајот на либералната демократија

Европска Унија и е потребна на Унгарија и обратно, но ЕУ треба да се откаже од „кошмарното сценарио за Соединети Европски Држави, изјави денеска...

Унгарскиот Парламент го реизбра Виктор Орбан за премиер

Новиот унгарски Парламент денеска го реизбра лидерот на партијата ФИДЕС, Виктор Орбан за премиер на Унгарија. Претседателот на Унгарија Јанош Адер во вторникот им препорача...