Ознака: Виктор Орбан

Орбан ги налути и сојузниците од кои зависи судбината на неговата...

Неисполнетите ветувања на Виктор Орбан кон главниот кандидат на ЕПП на претстојните избори во Европскиот парламент, Манфред Вебер, (во врска со Централно-европскиот универзитет во...

Јункер бара исклучување на партијата на Орбан од ЕПП

Партијата на унгарскиот премиер Виктор Орбан, Фидес би требала да ја напушти Европската народна партија (ЕПП), изјави синоќа претседателот на Европската комисија, Жан-Клод Јункер,...

Орбан ги вклучи и светските сили во неговите големи планови

Унгарскиот премиер Виктор Орбан има големи планови за неговата држава кои ги вклучуваат и светските сили. Тој отворено ги истакна државните цели во врска...

Мијатовиќ: „Загрижувачки курс“ на Виктор Орбан за човековите права

Комесарот за човекови права на Советот на Европа Дуња Мијатовиќ изјави денеска дека Унгарија се соочува со многу меѓусебно поврзани предизвици во врска со...

Преиспитувањето на историјата преку спомениците ја подели Унгарија

Унгарија врши реконструкција на нејзината политичка историја преку спомениците во државата, пренесуваат светските медиуми, посочувајќи го примерот со статуата на Имре Наѓ во Будимпешта,...

Никој не го запре Орбан при преминувањето на сите црвени линии

Во последните осум години, премиерот на Унгарија Виктор Орбан константно ги користеше инструментите на демократијата во негова корист. Промената на Уставот за да ја...

„Волстрит журнал“: Тајниот бунт во редовите на НАТО

Повикувајќи се на ексклузивната вест што ја лансира американскиот весник „Волстрит журнал“ за најавата на унгарскиот премиер Виктор Орбан за истапување од НАТО и...

Непреземањето ништо е најдобрата одбрана на Орбан

Унгарскиот премиер Виктор Орбан може да смета дека протестите против неговата влада ќе стивнат, исто како и во претходните случаи, пренесува „Блумберг“. Неколку илјади незадоволни...

Евтиниот ручек би можел да му преседне на Орбан

Ресторан отворен за време на Австроунгарската империја е опфатен во расправата за начинот на владеење на унгарскиот премиер Виктор Обран, со што наиде на...

Илјадници Унгарци на марш против Виктор Орбан

Илјадници Унгарци се придружија вечерва на маршот против премиерот Виктор Орбан, кој е в организација на сатирична политичка партија „Куче со две опашки“ (МККП). Протестот...