Ознака: ветерани

Шаховски турнир за ветерани „Еснаф“

УТРЕ ВО СКОПЈЕ Во чест на роденденот на македонскиот великан Гоце Делчев, утре шаховскиот клуб Ветерани Скопје 72 го организира првиот ветерански турнир во забрзан...

По четвртиот турнир ќе биде прогласен вкупниот победник

ШАХ - ВИКЕНДОВ ТУРНИР ЗА ВЕТЕРАНИ Здружението шаховски клуб на ветерани Скопје 72, во соработка со Националниот сојуз на слепи на Македонија, утре и в...

На турнирот во брз шах победи Аркел, пред Велески и Симјановски

За време на слободниот ден беше организирано и крстосување со брод за сите учесници до Свети Наум, за по напорните шест кола шахистите да...

Алкалоид се врати на победничката патека

Машката и женската екипа на Македонија ремизираа во меѓусебниот дуел во категоријата над 50 години, а екипата на Македонија во категоријата над 65 години...

Македонија ќе настапи и со една екипа во женска конкуренција

ШАХ - ПОЧНУВА СП 2023 ЗА ВЕТЕРАНИ ВО СТРУГА Покрај трите екипи во машка конкуренција, на СП од Македонија ќе настапи и една во женска,...

„Фотофинишот“ за Илиќ

ТРЕТ ВЕТЕРАНСКИ ТУРНИР ВО ЗАБРЗАН ШАХ Скопскиот ФИДЕ-мајстор (ФМ) Љубомир Илиќ (2.050 рејтинг-поени) победи на третиот турнир во забрзан шах за ветерани (60 години и...

Алкалоид ќе учествува на Светското екипно првенство за ветерани

ШАХ Учеството на ова Светско екипно првенство е нов мотив и предизвик, како и желба повторно да се постигне резултат со кој македонската шаховска и...

Ветераните на Тетово и Скопје 72 одиграа нерешено

ШАХ - ПРИЈАТЕЛСКИ ДВОМЕЧ Во Тетово се одржа пријателски шаховски двомеч помеѓу шаховските ветерани од Тетово и шаховскиот клуб на ветерани Скопје 72, кој се...

Македонија ќе се кандидира за домаќин на СП за ветерани

Позитивно е оценет проектот „Шах во училиштата“, со заклучок да се продолжи со уште позасилено темпо, усвоени се извештаите од одржаните меѓународни и домашни...

Петмина во водство по третото коло

ПРВО ШАХОВСКО ПРВЕНСТВО НА СКОПЈЕ ЗА ВЕТЕРАНИ Зоран Костадиновски (1.926 рејтинг-поени), Жарко Селковски (1.968), Блаже Атанасовски (1.752), Емил Крстев (1.953) и Миле Трајковски (1.976) имаат...