Ознака: венецуела

„Бизнисот на задоволството“ во Венецуела

Дебитантскиот филм на Гоце Цветановски ја продолжува успешната фестивалска кариера. По дваесетина селекции и пет награди во 2023 година, политичкиот трилер, кој ја третира...

Во Венецуела затвор претворен во дворец за осудениците и нивните...

Неодамна венецуелските власти испратија 11 илјади војници за да ја повратат контролата над еден од најголемите затвори во земјата, кој долго време беше во...

Како Мадуро го надитри Западот, помогнат од грешките на неговите непријатели

Во пресрет на десетгодишнината од вледеењето на венецуелскиот претседател Венецуелскиот претседател Николас Мадуро (60) ја очекува десетгодишнината од неговото назначување на функцијата, држејќи контрола над...

Мадуро убедливо победи на изборите во Венецуела

Владејачката Социјалистичка партија на претседателот Николас Мадуро освоила 20 гувернерски места, додека три им припаднале на опозициските политичари, соопшти Националниот изборен совет на Венецуела...

Судири меѓу полицијата и бандите во Каракас, има мртви и повредени

Најмалку 26 лица загинаа, меѓу кои четворица полицајци, а 38 се повредени во судирите меѓу полицијата и членовите на бандата во северозападниот дел на...

Мадуро попусто чека знак од Бајден

Седејќи во својата канцеларија во палатата Мирафлорес во Каракас, венецуелскиот претседател Николас Мадуро покажува непоколеблива самодоверба. Во 85-минутното интервју за „Блумберг“, тој вели дека...

Мадуро: Што очекува ЕУ кога се меша во внатрешните работи на...

Каракас никогаш повеќе нема да се согласи на компромиси или дијалог со ЕУ, доколку Унијата не ја промени својата политика за санкции, рече претседателот...

Венецуела нуди 500 илјади долари за информации за тројца колумбиски агенти

Венецуела нуди награда од 500.000 американски долари за веродостојни информации за тројца колумбиски агенти, за кои се вели дека се вклучени во заговарање терористички...

Мадуро ќе се повлече доколку опозицијата победи на парламентарните избори

Претседателот на Венецуела, Николас Мадуро, рече дека е подготвен да се повлече ако опозициските сили на земјата победат на парламентарните избори на 6 декември,...

Некогашниот нафтен гигант Венецуела стигна до крајот на една ера

Нафтените резерви на Венецуела, кои се најголеми во светот, ја трансформираа државата и светскиот енергетски пазар. Сега нафтениот сектор е на работ да запре...