Ознака: бугарски пасоши

„Ќе ви ги одземеме пасошите, ако не се пишете Бугари“ им...

Претседателот на бугарската фондација Македонија Виктор Стојанов упати закана до Македонците од Пустец предупредувајќи ги дека ако не се попишат како Бугари на пописот...

Претседателите на бугарските клубови во Македонија добија бугарски пасоши

На свечена церемонија бугарскиот претседател Румен Радев ќе им ги врачи бугарските лични документи на Љубчо Георгиевски и Благој Шаторов – претседателот и секретарот...

Зошто Бугарија им дава пасоши на Македонците

Во основите на бугарскo државничко поведение кон Македонија е доделувањето на бугарско државјанство и бугарските пасоши на Македонците и македонските граѓани. Ова е особено видливо...

Заев: Софија не побарала соработка за истрагата со продажбата на бугарски...

Бугарија не побарала соработка од македонските власти во однос на истрагата за продажба на бугарски државјанства, рече премиерот Зоран Заев во Лисабон во изјава...

Бугарија ќе ја затвори Агенцијата за Бугарите во странство

Премиерот на Бугарија, Бојко Борисов најави дека Владата планира да ја затвори Државната агенција за Бугарите во странство, по скандалот со незаконско издавање на...

Колку ќе одекне повратниот удар од аферата со бугарските пасоши?

Невозможно е да нема повратен удар на големата афера во Македонија, бидејќи долго време феноменот „бугарски пасош“, како пократок пат за ЕУ, во државава беше исклучително...

До каде допира аферата со бугарските пасоши

Според податоците од бугарските власти, досега се издадени 153.000 пасоши, а 38.000 се во процедура. Најголем интерес за документите имало во Македонија, од каде...

Во првата половина на 2018 година 1.402 македонски граѓани добиле бугарско...

Од почетокот на годината досега 2.098 лица добиле бугарско државјанство по потекло, изјави бугарската заменик-претседателка Илијана Јотова. Прецизира дека најголемиот број од нив, 1.402...