Ознака: бран

Во САД забележани знаци на летен Ковид-19 бран

САД се наоѓаат во уште еден задоцнет летен Ковид-19 бран, соопштија синоќа државните Центри за спречување на заболувања и превенција. -По околу шест, седум месеци...

Во Македонија има 2.091 регистрирани случаи со ковид-19, Европа се подготвува...

Од вкупно 1.153 тестирања од вчерашната ковид статистика, регистрирани се 411 лица позитивни на коронавирусот, односно 35 проценти од тестираните се позитивни. Согласно податоците...

Претстојат жешки денови и тропски ноќи

Балканот зафатен од топлотен бран Во наредните денови Србија и Хрватска ќе бидат зафатени од високи дневни температури, кои ќе достигнуваат и до 40 степени....

Грчките острови зафатени со нов бран на ковид

Грчката јавно-здравствена организација (ЕОДИ) објави дека бројката на заразени со коронавирус повторно расте во земјата. Во болниците во Грција завчера се примени 192 пациенти...

Поларен бран во Македонија

За време на викендот и во текот на наредната недела нѐ очекуваат вистински поларни студови, со утрински температури и под минус 15 степени. Викендов...

Добри вести од Јужна Африка: бранот омикрон поминува

Јужна Африка го укина полицискиот час во текот на ноќта, а властите велат дека земјата можеби го поминала врвот на четвртиот бран, јавува Би-би-си. Во...

Четвртиот бран со две грпки од камила

Според бројот на аплицирани вакцини, 38 отсто од целата популација во нашата земја се вакцинирани, а 35 отсто од популацијата во државата примиле две...

Есенскиот бран дојде среде лето

Најавениот есенски бран на ковид-19 дојде многу порано, при што повторно дневно се бележат над двесте заразени лица. Кои се причините за брзиот раст...

Како до поголема заштита од летниот бран на коронавирусот?

Поради најавите за можно влошување на здравствената слика на населението, во Грција се најавува задолжителна вакцинација за сите граѓани, додека во другите земји се...

Америка под влијание на екстремно топол бран и урагани

Американската национална метеоролошка служба продолжува да ги предупредува граѓаните западно од Карпестите Планини да се подготват за опасно жешки временски услови, додека државата бележи...