Ознака: Бојко Борисов

Намерата за вооружување на Украина ги судри Радев и Борисов, изнесени...

Претседателот на Бугарија, Румен Радев пред денешната посета на Австрија се осврна на несогласувањата со извршната власт, истакнувајќи дека новата Влада ја турка земјата...

Политичкиот ќорсокак во Бугарија ја спречува борбата против корупција

Само неколку недели по петтите по ред избори за две години, Бугарија веќе во јуни може да се соочи со опасност од колапс -...

Борисов: Праведно е пред да се формира влада, лидерите на сите...

Праведно е пред да се формира влада, лидерите на сите партии да дадат коментар за буџетот и да кажат за што ќе гласаат. Ова...

Во пресрет на изборите коалицијата на Петков и Иванов води со...

Еден месец пред предвремените парламентарни избори во Бугарија на 2 април, коалицијата Продолжуваме со промената - Демократска Бугарија на Кирил Петков и Христо Иванов...

Борисов го присвои Гоце Делчев нарекувајќи го симбол на заедничката историја

Гоце Делчев е симбол на заедничката историја и ги поврзува народите на Бугарија и РС Македонија. Ова го напиша поранешниот бугарски премиер Бојко Борисов...

Бугарија се наоѓа во тежок период, призна Борисов

Лидерот на најголемата парламентарна партија во Бугарија – ГЕРБ, Бојко Борисов, за време на посетата на Германија, во разговор со Маркус Фербер, претседател на...

„Демократска Бугарија“ предложи ротирачки претседател на Народно собрание, ГЕРБ го прифати...

ГЕРБ го прифати предлогот на „Демократска Бугарија“ за ротирачко претседателство со 48. бугарско Народно собрание, заедно со „Промените продолжуваат“, јави дописникот на МИА од...

„Демократи за силна Бугарија“ побараа партијата на Борисов да се откаже...

„Демократи за силна Бугарија“ им предложи на своите коалициски партнери од Демократска Бугарија да не учествуваат во преговорите со ГЕРБ, јави дописникот на МИА...

Ќе може ли ГЕРБ да формира влада?

Коалицијата предводена од поранешниот премиер Бојко Борисов победи на изборите во Бугарија Подготвил: Mарјан Велевски Клучното прашање е дали и како Борисов ќе успее да состави...

Репутацијата на Борисов го отежнува формирањето влада, не се гледа крајот...

Магазинот „Политико“ и агенцијата „Блумберг“ очекуваат дека ќе биде тешко да се формира нова влада во Бугарија по вчерашните предвремени парламентарни избори. И според...