Ознака: Босна

Првите воени судири меѓу муџахедините и Хрватите

Избувнувањето на војната во Босна и Херцеговина во 1992 година привлече големо внимание кај меѓународната заедница, како и кај јавноста во муслиманскиот свет. Тоа...

Вучиќ: Не играм двојни игри, ниту за БиХ ни за Косово

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ изјави дека Србија секогаш го почитува територијалниот интегритет на БиХ, Дејтонскиот договор и Уставот, како и правата на трите...

Нова средба Додик – Путин, Амбасадата на САД во БиХ со...

Босна и Херцеговина Претседателот на Република Српска, Милорад Додик, вчера во Москва оствари средба со рускиот претседател Владимир Путин, на што жестоко реагираше американската амбасада...

Премиерот осуден на четири години затвор за незаконска набавка на респиратори

Голем скандал ја тресе Босна и Херцеговина Фадил Новалиќ, премиерот на Федерацијата на Босна и Херцеговина, е осуден на четири години затвор за незаконска набавка...

Приведени четири лица што нападнале родители на деца од Србија

Босна и Херцеговина Министерството за внатрешни работи на кантонот Сараево излезе со соопштение за инцидентите и нападот што се случија на меѓународниот детски спортски турнир...

Меѓународните претставници загрижени за состојбата во земјата

Босна и Херцеговина Во авторски тест напишан по повод 30 Август, Меѓународен ден на исчезнати лица, специјалните претставници на владите на Германија и на Велика...

Холандската министерка им се извини на жртвите во Сребреница

Босна и Херцеговина Кајса Олонгрен, министерка за одбрана на Холандија, вчера им се извини на жртвите во Сребреница во името на холандската влада, во својот...

И за изградба на аеродром, изби босанскиот раздор-синдром

Босна и Херцеговина Нови превирања во Босна и Херцеговина, овој пат предизвикани од најавата за изградба на аеродром. Имено, иако идејата за изградба на аеродром...

И официјално, Германците се враќаат

Босна и Херцеговина Во Бундестагот беше официјално потврдено - Германија размислува да испрати воен контингент во Босна и Херцеговина, во рамките на ЕУФОР. Берлин тоа...

Германија би дала војници во мисијата ЕУФОР

Босна и Херцеговина Германија не учествува во мисијата ЕУФОР од 2012 година, но Аналена Бербок, министерката за надворешни работи на земјата, наводно, сака да распореди...