Ознака: БиХ

Постепено почна да функционира напојувањето со електрична енергија во делови од...

Речиси цела Црна Гора извесен период остана без електрична енергија, по што почна нејзино постепено вклучување, пишува црногорскиот весник „Побједа“. Во краткото соопштение за медиумите...

Колапс на електроенергетскиот систем во Босна и Херцеговина, Хрватска, Црна Гора...

Речиси целата територија на Црна Гора е без струја, соопшти Црногорскиот електродистрибутивен систем (ЦЕДИС). Како што се наведува во краткото соопштение на Фејсбук страницата на...

Невреме во Словенија, снег во Хрватска, пад на температурите во БиХ

Студеното време што ја зафати Хрватска прво стигна на северот и североисточниот дел на Словенија, проследен со невреме со врнежи, силни налети на ветер...

Над 50 сослушани во истрагата за исчезнатото девојче во Бор, тројцата...

Четврти ден се одвива потрагата по малата Данка Илиќ, двегодишното девојче кое исчезна во вторникот околу 13.45 часот во приградската населба Бањско Поле, во...

Фон дер Лајен: БиХ направи импресивни чекори во приближувањето кон ЕУ

Ја поздравувам историската одлука на лидерите за отворање на пристапните преговори со Босна и Херцеговина, откако земјата направи импресивни чекори во приближувањето кон Европската...

Политико: Холандија и Данска би можеле да побараат дополнителни услови за...

Некои членки на Европската унија (ЕУ), вклучувајќи ги Холандија и Данска, не се задоволни од препораката на Европската комисија за отворање на преговорите за...

Вархеји: БиХ го постигна потребното ниво за да ги започне пристапните...

Европската комисија даде предлог Советот на ЕУ да донесе одлука за отпочнување на пристапните преговори со Босна и Херцеговина и се надевам дека лидерите...

Се очекува Европската комисија да препорача почеток на преговорите за БиХ

Советот на министри на Босна и Херцеговина на денешната седница треба да расправа за новиот Предлог-закон за Судот на БиХ, што е еден од...

Земјотрес ја потресе БиХ

Земјотрес со јачина од 3,1 степени според Рихтеровата скала ја погоди Босна и Херцеговина, јавува ЕМСЦ. Регистриран е во 7.42 часот по локално време. Епицентарот бил...

Може да се патува со лични карти за БиХ, уверува Бојмацалиев

Дополнителниот заменик-министер за внатрешни работи Митко Бојмацалиев утрово остварил телефонски разговор со министерот за безбедност на Босна и Херцеговина Ненад Нешиќ, во врска со...