Ознака: БиХ

Додик се заканува со независност на Република Српска доколку биде наметнат...

Претседателот на Република Српска, Милорад Додик, денеска најави дека политичко-територијалната единица ќе прогласи независност од БиХ, доколку високиот меѓународен претставник, Кристијан Шмит, го наметне...

БиХ ќе го лансира првиот сателит во вселената, регионот на Западен...

Босна и Херцеговина до крајот на првата половина од годинава треба да го лансира својот прв сателит во орбитата. Станува збор за сателит кој е...

Кризите ја полнат балканската чекалница за ЕУ, а не заслугите

Европската Унија вчера ѝ додели на Босна и Херцеговина кандидатски статус за членство, што беше проследено со честитки од Брисел, но и со пораки...

Кандидатскиот статус е порака до политичките лидери во БиХ да свртат...

Шефот на Делегацијата на ЕУ во Босна и Херцеговина, Јохан Сатлер, им честиташе на граѓаните за доделувањето на кандидатскиот статус за членство во ЕУ. -...

БиХ доби кандидатски статус за членство во ЕУ, се бара да...

Шефовите на влади или држави на земјите-членки на Европската Унија на денешниот самит ја потврдија препораката на Европската комисија и на Босна и Херцеговина...

Одобрен кандидатскиот статус за БиХ за членство во ЕУ, јавуваат сараевските...

Министрите за европски прашања на членките на ЕУ, на состанок кој сè уште е во тек, донесоа заклучоци во кои се наведува дека „се...

Вархеји верува дека годинава и БиХ ќе добие кандидатски статус за...

Еврокомесарот за проширување на Европската Унија, Оливер Вархеји денеска потврди дека наредниот месец, Босна и Херцеговина може да добие кандидатски статус за членство во...

Не постои пат на БиХ за НАТО, вели Додик

Претседателот на Република Српска, Милорад Додик, кој денеска присуствуваше на полагањето свечена заклетва на новоизбраните членови на Претседателството на БиХ во Сараево, изјави дека...

Актерите Дарја Ризова и Саша Ханџиќ најдобри на Интернационалните театарски средби

Актерите на камерната драма „Нема да биде крај на светот“, Дарја Ризова и Саша Ханџиќ повторно најдобри, овојпат на Интернационалните театарски средби Брчко дистрикт,...

За БиХ статус кандидат за членство во Европската Унија?!

Европската комисија со препорака, по ист модел како и во случајот со Украина Европскиот комесар за проширување Оливер Вархеји во интервју за „Независне новине“ од...