Ознака: БиХ

Уапсени претседателот на Судот на БиХ и поранешниот директор на разузнавачката...

Припадниците на Агенцијата за истрага и заштита на БиХ (СИПА) денеска во Сараево ги уапсија претседателот на Судот на БиХ Ранко Дебевец и поранешниот...

Четири медали за Дрим

ЕВРОПСКИ ТОП ТУРНИР ВО ЏУДО ВО БИХ Џудистите на Дрим од Струга се закитија со четири медали (по еден златен и бронзен и два сребрени)...

Убиен полициски инспектор пред ноќен клуб во БиХ

Околу полноќ се случило убиство во центарот на Бијелина во БиХ. Инцидентот се случил пред ноќен клуб во центарот на градот, пишува „Кликс“. Едно лице...

Додик најави отцепување на Република Српска доколку Шмит и даде имот...

Претседателот на Република Српска, Милорад Додик, нагласи дека ентитетот што тој го предводи ќе се отцепи од Босна и Херцеговина (БиХ) доколку високиот меѓународен...

Три лица убиени, тројца ранети во Градачац, сторителот се самоубил

Три лица загинале, а тројца се ранети во Градачац, потврдија од Министерството за внатрешни работи на кантонот Тузла, Босна и Херцеговина. „Лицето откако било лоцирано...

Маж извршил повеќекратно убиство во Градачац, БиХ

Полицијата во Босна и Херцеговина трага по маж кој е осомничен дека „извршил повеќекратно убиство“ во Градачац, на северот на Босна и Херцеговина. Информацијата...

Деветмина уапсени во БиХ за детска порнографија

Девет лица се уапсени денеска од полицијата во Босна и Херцеговина под сомнение дека искористувале деца за порнографија, потврди Министерството за внатрешни работи на...

БиХ доби нова влада по осум години

По осум години Федерацијата Босна и Херцеговина денеска ја доби новата влада на чело со премиерот Нермин Никшиќ (СДП). Претставничкиот дом на Парламентот на ФБиХ...

„Студентско лето“ повторно ќе ги собере најдобрите млади пејачи од регионот

Најстариот фестивал во Босна и Херцеговина, за млади и неафирмирани пејачи „Студентско лето“ го објави годинешниот јавен повик за учество на фестивалот, кој годинава...

Од Сараево го предупредија Додик за „крајот на Република Српска“

Поради спорните планови за меѓуентитетската граница Министерот за одбрана на БиХ, Зукан Хелез, изјави дека има планови да се спречи полицијата на Република Српска да...