Ознака: банка

Либанскиот Џон Кју упадна во банка заради лекувањето на татка си,...

Вооружен маж зема заложници во банка во Бејурт, Либан, по што стана своевиден херој на нацијата измачена од тешка економска криза, пишува „Вашингтон пост“. Станува...

Околу 1.700 ученици и наставници посетиле предавања за финансиска едукација...

Тимот за финансиска едукација на Народната банка во првото полугодие од 2022 година, преку едукативни презентации, подготовка на едукативни материјали и организација на натпревари,...

Забавен раст на економијата и годинава и в година

Имено, и оваа и следната година се очекува побавен раст на македонската економија отколку во 2021 година. Се очекува економски раст од 2,9 отсто...

МБА: Банките и штедилниците прават проценка и секоја од нив ќе...

По најновото зголемување на основната каматна стапка за 0,25 процентни поени, од Македонската банкарска асоцијација (МБА) велат дека банките и штедилниците ги следат сигналите...

НЛБ Банка: Детектирани обиди за злоупотреба на податоци и сметки, клиентите...

НЛБ Банка денеска соопшти дека детектирала обиди за злоупотреба на податоци и сметки и апелира до нејзините клиенти да бидат особено внимателни при споделување...

Светска банка: Македонската економија годинава со раст од 2,7 проценти

Светската банка во пролетната прогноза предвидува забавување на растот на македонската економија, која, според нив, ќе достигне 2,7 проценти. Како главна причина за забавувањето...

Приведени двe лица за грабежот на банка во Скопје

Двe лица се приведени во врска со денешното разбојништво во банка во центарот на Скопје, информираат од Министерството за внатрешни работи. - Во Скопје денеска...

Русија им забрани на жителите да префрлаат пари во странство

Рускиот претседател Владимир Путин во понеделникот им забрани на жителите да префрлаат пари во странство, како дел од мерките за поддршка на рубљата, чија...

Банка по грешка уплатила 155 милиони евра на илјадници сметки

Десетици илјади луѓе на божиќното утро беа пречекани од неочекуван добродетел – банката Сантандер, која по грешка уплатила 155 милиони евра на 75.000 сметки,...

Народната банка прогнозира раст на БДП од 3,9 проценти годинава

Економскиот раст на земјава годинава ќе изнесува 3,9 отсто, проценува Народната банка во своите најнови макроекономски прогнози, кои ги презентира гувернерката Анита Ангеловска Бежоска....